• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünya Turizm Örgütü'nden yeni uyarı! Turizmde eskiye dönüş...

Madrid merkezli Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (WTO) turizm sektöründeki gelir kaybının 2009 yılındaki küresel mali kriz döneminin 11 katına ulaştığını bildirdi.

  • Reklam
Dünya Turizm Örgütü'nden yeni uyarı! Turizmde eskiye dönüş...
29 Ocak 2021 - 07:05
Reklam
Dünya Turizm Örgütü dünya turizm tarihinin en kötü yılı olarak nitelendirilen 2020'de sektörde 1,3 trilyon dolarlık gelir kaybı ile birlikte 100 ile 120 milyon çalışanın tehlike altında olduğu uyarısını yaptı.

WTO Uzmanlar Paneli Ocak ayı anketine göre, katılımcıların yüzde 45’i 2021’de geçen yıla göre iyileşme beklerken yüzde 30’luk kesim durumun daha da kötüleşeceğini düşünüyor.


WTO tarafından yapılan Ocak ayı anketine katılan turizm uzmanları arasında sektörde iyileşmeye dair iyimserliğin azaldığı gözlenirken iturizmdeki yileşmenin ancak 2022 yılında gözlenebileceğini düşünenlerin oranı Ekim ayındaki ankette yüzde 21 iken bu oran Ocak ayında yüzde 50’ye yükseldi.

Katılımcıların yüzde 43’ünün 2019 şartlarına geri dönüşün ancak 2023 yılında mümkün olabileceğini düşündüğü yüzde 41’lik kesimin de 2024 yılı ve sonrasına işaret ettiği anket sonuçlarına göre WTO’nun 2021-2024 yılı senaryolarında uluslararası turizmin 2019 seviyelerine geri dönmesi 2,5 yıl ile 4 yılı bulacak.

Uluslararası turistik seyahatlerin sayısı 2019 yılında yüzde 4’lük artışla 1,5 milyar olarak kaydedilmiş, en çok ziyaret edilen ülke olan Fransa’yı İspanya ve ABD izlemişti. Uluslararası turistik varışlarda en son küresel mali krizin hakim olduğu 2009 yılında düşüş yaşanmış bununla irlikte seyahatlerde yüzde 4’lük gerileme kaydedilmişti.

Ocak ayı anket sonuçlarını değerlendiren ve uluslararası seyahatlerin güvenli hale getirilmesi yolunda büyük çabalar sarf edildiğini belirten WTO Başkanı Zurab Pololikaşvili krizin bitiş noktasına çok uzakta olunduğundan emin olunarak hareket edilmesi gerektiğine vutgu yaptı.

Aşılamaların başlaması nedeniyle 2021’de seyahatlerde yavaş bir normalleşme beklendiğini belirten WTO Başkanı Zurab Pololikaşvili pek çok ülkenin salgının dönüşen doğası gereği karantina, test zorunluluğu, sınır kapama gibi katı seyahat kısıtlamalarını yeniden yürürlüğe soktuğuna da işaret etti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum