• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Eğirdir Gölü çevresine Turizm Köyleri kuruluyor

Eğirdir Kaymakamlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında bölgede oluşturulan lavanta vadisi, safran ve gül bahçeleri ile hem üretimin hem de turizmin canlandırılması hedefleniyor.

  • Reklam
Eğirdir Gölü çevresine Turizm Köyleri kuruluyor
07 Temmuz 2019 - 16:24
Reklam

Eğirdir Kaymakamlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında Isparta'nın Sorkuncak Köyü, kırsal kalkınma ve sürdürülebilir turizmi geliştirmek amacıyla başlatılan Turizm Köyü projesinde pilot bölge oluyor.

 

Bölgede oluşturulan lavanta vadisi, safran ve gül bahçeleri ile hem üretimin hem de turizmin canlandırılması hedeflenirken, üretici kadınlara geniş bir istihdam alanı sağlamak amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilen Eğirdir Gölü manzaralı 236 dönümlük arazinin 100 dönümüne ilk etapta 55 bin lavanta fidesi ekildi.

 

Son yıllarda popüler hale gelen lavanta destinasyonlarına Eğirdir Gölü’nü de eklemek amacıyla yürütülen projenin detaylarını anlatan Eğirdir Platformu Kurucusu İbrahim Ağartan, “Platform üyeleri Çetin Meydan ve Mehmet Demirel ile birlikte çalışarak Sorkuncak Köyü’nde tespit yapıp en güzel manzara noktalarını bulduk. Lavanta vadisi olarak seçtiğimiz arazinin tamamı dolana kadar lavanta dikimi devam edecek. Safranı da Isparta’nın bir değeri olarak ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Vadinin çevresindeki çeşitli noktalara da safran ve gül bahçeleri oluşturuyoruz. Önümüzdeki yıllarda Isparta’ya tatile gelenler mor rengiyle göz kamaştıran bir lavanta vadisi manzarasıyla kahvaltı yapacaklar. Eğirdir Gölü’nün 7 farklı rengi, lavantanın, gülün ve safranın renkleriyle bir araya gelecek” dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum