• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ekolojik turizm adı altında yapılaşma!

Kırklareli’de bulunan Dupnisa Mağarası’nın çevresi yapılaşma tehdidi altında.

  • Reklam
Ekolojik turizm adı altında yapılaşma!
12 Eylül 2021 - 21:55
Reklam
Reklam
Reklam
Mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait mağara mevkiinde bulunan bungalov evler ve otopark alanının yap-işlet-devret modeli ile işletilmek üzere açık arttırma ile kiraya verilmesi 10 Ağustos 2020 tarihinde kararlaştırıldı.

Dupnisa Mağarası bölgesinin turizm tesisi kurulmak üzere ihaleye çıkmasının ardından devreye giren Kırklareli Kent Konseyi, bilim insanlarına bölgeye ilişkin rapor hazırlattı ve raporu İl Özel İdaresi’ne sunup yeniden değerlendirmelerini istedi. Kuzey Ormanları Savunması’nın (KOS) 5 Eylül’de bölgeye yaptığı ziyarette değerlendirme sonuçlanmadan çalışmalara başlandığı tespit edilirken KOS’tan Seda Elhan, mağaraya giden yolun genişletildiğini, asfaltlandığını ve alanda inşaat çalışmalarına başlandığını aktardı.


Uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan bölgenin aynı zamanda doğal ve arkeolojik sit alanı olduğunu belirten, başlatılan inşaat çalışmalarının bir yıkım olduğunu vurgulayan Elhan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada başlatılan inşaat çalışmalarının ekoturizm adı altında gerçekleştirilen bir yıkım olduğunu, Dupnisa Mağarası'ının yarasa tür çeşitliliği açısından en zengin yerlerin başında geldiğini belirterek gerek bu inşaat sırasında, gerekse sonrasındaki yoğun kullanım sebebiyle artık yarasaların burada barınamayacağını ve çevredeki tüm doğal yaşama zarar verilmiş olunacağını söyledi. Yaban hayata yapılan müdahalelerin sonuçlarının ağır olacağının altını çizen Elhan sözlerini şöyle devam etti:


''Pandemi bizi yaban hayata yaptığımız müdahaleler sonrası sonuçlarının nasıl da ağır olduğunu gösterdi fakat biz bunu görmemekte, algılamamakta, gereğini yapmamakta ısrarcıyız. Bu şekilde diğer canlılarla birlikte en çok kendimize zarar vermeye devam ettiğimizi de bilelim. Bu inşaatın bir an önce durdurulmasını, alanın doğal haline bırakılmasını ve uzmanların görüşleri doğrultusunda mağara ile ilgili neler yapılacağına karar verilmesini istiyoruz.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum