Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Ekonomik krizdeki Yunanistan turizm merkezi adalarını satışa çıkardı!

Yaşadığı ekonomik darboğazla bilinen, AB’nin mali yardımlarıyla ayakta Yunanistan, sıcak para elde etmek için ilginç bir yola başvurdu.

  • Reklam
Ekonomik krizdeki Yunanistan turizm merkezi adalarını satışa çıkardı!
06 Temmuz 2021 - 23:05
Reklam
Yıllardır atlatamadığı ekonomik kriz nedeniyle zor günler yaşayan ve zor durumda olduğu bilinen Atina yönetimi, 2015 ve 2017 yıllarında gerçekleştirdiği ada satışı hamlesini bir kez daha gündeme taşıdı.

Nakit para akışına hız vermek isteyen Yunan yönetimi, Ege Denizi’nde bulunan bazı özel adaları satışa çıkardı. Yunan medyasında çıkan haberlere göre, Ege Denizi'nde bulunan 6 ada, yerli ve yabancılara satışa açılırken Yunan medyası satışa çıkan adaların kalem kalem her özelliğine yer verdi ancak nakit umudunun ada satışlarına kalması ülkede eleştiri konusu oldu.


Adaların satışa sunulduğunu duyurarak, satış ilanı niteliğinde bir haber yayınlayan Türkiye karşıtlığıyla bilinen Yunan Greek City Times gazetesi tarafından dünya çapında bir marka haline gelmiş Yunan adalarının, büyük olanakları da beraberinde getirdiği detayıyla duyurulan haber, satılığa çıkarılan adalara yapılan gelir kapısı muamelesini de gözler önüne serdi.


Ortalama 2,5 milyon dolar satış fiyatına sahip olan adaların, New York'ta bir daire almaktan daha ucuza geleceğinin belirtildiği haberde, satılacak adaların detaylarına da yer verilirken adaları satın alacak kişide Yunan vatandaşı olma zorunluluğu aranmazken, yabancı alıcılara işlemleri Yunan avukatların yürütmesi şartı koşuldu.


Satışa çıkan adalar içinde Türkiye'ye en yakın olan Rinia Adası için verilen ilanda, adanın 550 bin metrekarelik kullanım alanına sahip olduğu, Atina Havalimanı'ndan ulaşımının oldukça hızlı olduğu belirtilirken imar izni bulunduğu detayına yer verilen 550 bin metrekarelik inşaat alanına sahip adada, butik otel, bungalov ve villaların yapımına izin veriliyor.

2 milyon 200 bin euroluk değer biçilen, 11 bin metrekarelik adada çam ve zeytin ağaçları bulunduğu belirtilirken bakir St. Athanasios Adası, mahremiyet isteyen alıcılar için iyi bir seçenek olarak sunuluyor.

100 bin metrekarelik Mikri Adası'nın  5 yıldızlı oteller ve lüks villaların inşasına uygun olduğu biliniyor. Adada helikopter pisti inşa edileceği de verilen detaylar arasında.

272 dönümlük ada, sığ ve turkuaz sularıyla bilinnen Kato Andikeri Adası'nda elektrik, güneş enerjisi sistemi ve telefon hatlarının bulunuyor ayrıca ulaşım kolaylığı ve düz coğrafi yapısı nedeniyle diğerleri arasında öne çıkıyor.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum