Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Endişeli bekleyiş sürüyor! Rusya Türkiye uçuşları için 3 senaryo masada

Türkiye'nin turizmde ana pazarı Rusya tarafından uçuşlara yönelik getirilen kısıtlamanın 1 Haziran'da kaldırılıp kaldırılmayacağı ile ilgili endişeli bekleyiş sürerken masada 3 farklı senaryo var.

  • Reklam
Endişeli bekleyiş sürüyor! Rusya Türkiye uçuşları için 3 senaryo masada
29 Mayıs 2021 - 07:04
Reklam
Uçuş yasağı ile ilgili kararın 28 Mayıs'ta açıklanacağı haberlerine rağmen yetkili makamlardan bir açıklama yapılmazken Türkiye’ye yönelik kısıtlamalarla ilgili şu anda masada 3 farklı senaryo bulunuyor.

Rus turizm sektör temsilcileri 3 senaryoyu ve beklenen sonuçlarını şöyle sıraladı:


1. senaryo:


Bir açıklama yapılamayacak, yani hiçbir şey olmayacak ve Rusya'da hükümetin Covid-19 kapsamında aldığı kararları veren organı 1 Haziran da dahil olmak üzere Türkiye ile ilgili yeni bir karar açıklamayacak. Bu fiili bir durum yaratacak ve yasal olarak 2 Haziran'dan itibaren kısıtlamalar kaldırılacak havayolları ve tur operatörleri Türkiye’ye normal sefer ve tur satışlarına devam edecek.


2. senaryo:

1 Haziran’a kadar, son dakikada da olsa yasak ve kısıtlamaların kaldırıldığı duyurulacak. İlk ve ikinci senaryo durumunda sektörde şu ortak beklentiler olacak:

Bu iki senaryonun belirgin çekiciliğine rağmen tur operatörleri ve seyahat acentaları, büyük bir talep dalgasında boğulma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Hem daha önce tatil rezervasyonu yaptıran ve kullanamayanlardan hem de yeni müşterilerden bir talep dalgası yaşanacak. Sektör bu talebi karşılamakta zorlanacak.

3. senaryo:

Türkiye'ye yönelik uçuş yasağı 1 Haziran’dan sonra da devam edecek. Hem turizm şirketleri hem de tüketiciler için açıkça en kötü senaryo tabii ki bu. Rusya'daki tur operatörleri, en büyük yurt dışı turizm destinasyonuna belirsiz bir süre için daha tur satamayacak, mali krizleri derinleşmeye devam edecek. Bu, iflasların ve geçen yıl gerçekleşmeyen turlar da dahil olmak üzere müşterilere karşı yükümlülüklerini yerine getirememe tehlikesinin patlak vermesi anlamına geliyor.

Turizm piyasası yakın gelecekte Türkiye ile çalışma fırsatı bulamazsa, tur operatörlerinin pandemi nedeniyle seyahatleri gerçekleşmeyen müşterilere iade edecek paraları olmayacak.

Bununla birlikte Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) koronavirüs operasyonel merkez başkanı Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova'ya 1 Haziran'dan sonra Türkiye’ye uçuşlarla ilgili hükümetin kararı hakkında bilgi almak için resmi bir mektup göndermiş, mağduriyetlerin artmaması için kararın acilen bildirilmesini istemişti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum