Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Flaş iddia! Booking.com erişime açılıyor

2017 yılından bu yana Türkiye’de erişime kapalı olan Booking.com'un ofis açmayı ve vergi ödemeyi kabul ettiği iddia edildi.

  • Reklam
Flaş iddia! Booking.com erişime açılıyor
14 Ekim 2020 - 09:42
Reklam

Hollanda merkezli dünyaca ünlü online rezervasyon sitesi Booking.com’un Türkiye’de ofis açmayı ve vergi ödemeyi kabul ettiği öne sürüldü.

Booking.com’un Hollanda merkezindeki yetkililerinin Türkiye’de Turizm, Maliye ve Ticaret Bakanlıkları ile görüşmelerini sürdürdüğü öne sürülürken, Türkiye’de ofis açması ve vergi ödemesi halinde faaliyetlerine devam edebileceği söylenen Booking.com’un bu yönde çalışmalarını hızlandırdığı vurgulanıyor.

Ofis açmak için çalışmalarını hızlandıran şirket, Türkiye’de elde ettiği cirodan yüzde 7.5 vergi vereceği belirtilirken edinilen bilgiye göre ilgili adımların atılmasından sonra Booking’e erişim engelinin de kaldırılması bekleniyor.Türkiye’de vergi ödemediği ve haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle Booking.com’a 2017’de erişim engeli getirilmiş, siteye Türkiye’den giren tatilcilerin otelleri sitede görüntülemesi de engellenmişti. Yurt dışından girişlerde Türkiye'deki otellerin görüntülenmesine bir sıkıntı yaşanmazken Türkiye’den Booking.com’a girenler yurt dışındaki otellere de erişebiliyordu.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) siteyle ilgili dava açmış, İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi sitenin faaliyetinin durdurulmasına karar vermiş ancak online rezervasyon ssitesi Booking'in avukatları karara itiraz etmişti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum