Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Flaş karar! Aşı Pasaportu'na onay veriyorlar

Henüz iki ay önce eşitsizlik yaratır diyerek olumsuz baktıkları Aşı Pasportu'na onay vermeye hazırlanıyorlar.

  • Reklam
Flaş karar! Aşı Pasaportu'na onay veriyorlar
05 Şubat 2021 - 18:10
Reklam
Almanya'da düğünler, kalabalık partiler, eğlence yerleri, restoran, otel ve sinemalara sadece aşı pasaportu olanları alınacak.

Almanya, aşılananlara koronavirüs kurallarının geçerli olmadığı, aşı yaptırmayanların veya direnenlerin ise, koronavirüs kurallarına uyarak, kısıtlı haklardan yararlanabileceği şeklinde bir sistem düşünüyor.


İlk gelen bilgilere göre büyük toplantılar, partiler, düğünler kalabalık eğlence yerleri, düğünler gibi etkinlikler, sadece aşı yaptıranlara açık olacak. Aşı yaptırmayanlar, buralara katılamayacak. Hukuksal sorun da olmayacağı açıklandı.

Almanya Başbakanı Merkel yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Yeterli miktarda aşı olduktan sonra, aşılanmış kişilerin bazı konularda tercih edilebileceğini düşünüyorum. Eğer, aşı istemiyorsanız, bazı şeyleri yaşayamayacağınızı da söylemek isterim.''

Turizm ve seyahat kısıtlamalarının kaldırılması için de benzer bir formülün hayata geçirilmesinin düşünüldüğü Amanya'da Bild gazetesine açıklama yapan Turizmciler Derneği Genel Müdürü Norbert Kunz ''Güvenli seyahat için vaka sayısının düşmesi lazım. Aşılama, test, temas, hijyen önlemleri ile birlikte bu mümkün olabilir.'' ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Alman Otel ve Restoranlar Derneği Başkanı Ingrid Hartges şu ifadeleri kullandı:

''Sadece aşı olanların, restoran, otel veya etkinliklerden faydalanması mantıktı. Ancak, şu anda aşı pasaportu gösterip göstermeme zorunluluğunun nasıl olacağını bilmiyoruz. Bunun toplumun büyük kesimi aşılandıktan sonra mümkün olabileceğini düşünüyorum.''

Avrupa Birliği hem birlik içinden hem de birlik dışından geleceklere aşı pasaportu şartını Şubat sonu ya da Mart ayında yeniden gündeme alacak. Eğer, yeterli sayıda kişi aşılanmışsa, bu durumda aşı pasaportu şartı getirilecek. BUnunla birlikte AB vizesi aşı şartına bağlanacak ve Türkiye'den vizesi olanlar bu olmadan AB'ye giremeyecek, girebilse bile test ve karantina kuralları geçerli olacak.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum