Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

G20 ülkeleri turizmin geleceği için 7 ilke belirledi

G20 Dönem Başkanı İtalya'nın ev sahipliğinde, aralarında Türkiye'den Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da bulunduğu G20 ülkelerinin Turizm Bakanları, video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

G20 ülkeleri turizmin geleceği için 7 ilke belirledi
04 Mayıs 2021 - 22:34
Reklam
Toplantının ardından İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Turizm Bakanı Massimo Garavaglia basın toplantısı düzenledi.

Turistlerin güvenli şekilde seyahatini sağlamak için açık ve sade kurallar sunmanın gerekli olduğuna değinen İtalya Başbakanı Mario Draghi Avrupa Yeşil Geçiş Belgesi'nin Haziran ayının ikinci yarısından itibaren hazır olacağını, İtalyan hükümetinin de Mayıs ayının ikinci yarısından itibaren yürürlüğe girecek olan ulusal düzeyde yeşil geçiş belgesini belirlediğini söyledi.

İtalya Turizm Bakanı Massimo Garavaglia turizmin geleceği için G20 Roma İlkeleri olarak bilinecek 7 ilkeyi şöyle açıkladı:

''Uluslararası güvenli seyahat girişimlerini destekleme ve koordine etmeye yönelik güvenli seyahat ilkesi. Turizmin geleceğindeki krizlerin etkisini azaltmak için kriz yönetimi. Sağlam bir turizm sektörü için dayanıklılık. Turizmin tüm paydaşlarını bir araya getirmek için kapsayıcılık. Küresel ve yerelde sürdürülebilir turizm için yeşil dönüşüm. Sektör paydaşlarının dijital fırsatlardan yararlanması için dijital geçiş ve kaynakları turizmde sürdürülebilir bir geleceğe yoğunlaştırmak için yatırım ve altyapı.''

Turizmin koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri olmaya devam ettiğinin vurgulandığı toplantının sonuç bildirgesinde, uluslararası turist varışlarının 2020’de yüzde 73 oranında azaldığına ve küresel düzeyde seyahat sektöründe yaklaşık 62 milyon istihdam kaybı yaşandığına dikkat çekildi.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum