Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Gelirleri düşen şehir otelleri konsept değişimi ile çıkış arıyor!

Koronavirüs salgını sonrası özellikle şehir otellerinin konsept değişimi ile birer deneyim merkezi haline gelmesi hedefleniyor.

Reklam
Gelirleri düşen şehir otelleri konsept değişimi ile çıkış arıyor!
11 Ekim 2021 - 16:34
Reklam
Pandemi ile büyük gelir ve turist kaybına uğrayan turizm sektörü bir milat yaşarken, hem trendler hem de konseptler yön değiştirmeye başladı. Özellikle şehir otelleri daralan pazar ile birlikte yeme içme mekanlarının rüzgarını arkasına alarak daha lokal merkezler ve rezidans olma yolunda ilerlerken, sektörün 2019 rakamlarının belli bir kısmını ancak 2024'te yakalayabileceğine işaret ediliyor.

Turizm sektörünün beklenenden daha yavaş bir toparlanma izlendiğini ve bölgesel farklılıkların oluşacağını kaydederek 2024 yılında 2019'un gelir seviyesine ulaşılamayabileceğini dile getiren Fransa merkezli Accor Hotel Grubu Dünya Ticaret Başkanı Yiğit Sezgin, hem yeni gelirler hem de çok gelir getirmeyen işlerin geride bırakılarak kar kısmında 3 yıl içinde 2019'u geçebileceğini belirtti. Sektördeki durumu pandemi öncesi ve pandemi sonrası olarak, turizm sektörü açısından bir milat oldu sözleri ile özetlerken ve turizm sektöründe el değiştirme ve birleşmelerin olabileceğini kaydeden Sezgin, belli bir takım şehir otellerinin iş gezilerinin sona ermesi nedeni ile sıkıntı çektiğini, burada yatırımcı ve işletmecilerin değişik alternatifler izleyebileceğini aktardı.

Bu dönemde daha life style olarak tabir edilen markalarla birlikte yeme içme kısmı kuvvetli markaların ilgi görmeye ve öne çıkmaya başladığına dikkat çeken Yiğit Sezgin Türkiye'de de yatırımcılar tarafından bu yeni konseptlere ilgi gösterildiğini ve yiyecek içecek markalarının otellere bir hız kazandırdığını söyledi.

Şehir otellerin bir kısmınının belli renovasyonlarla ve yatırımlarla life style otellere çevirebileceğini kaydeden Sezgin daha lokalize, örneğin içinde bir bira bahçesi bulunan, bir kulübü, bir barı olan, içinde üyelik sistemi olan, servis anlayışlarının farklı olduğu daha Z kuşağına hitap eden, müziğin yeme içmenin, sağlığın ön planda olduğu deneyim odaklı otel zincirlerinin şu anın en önemli trendleri haline geldiğini söyledi.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum