Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Global turizmde 1,2 trilyon dolar kayıp!

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafındn her ay hazırlanan Turizm Barometresi çalışmasına göre, koronavirüs salgını 1950'den bu yana yaşanan en kötü turizm sezonunun yaşanmasına neden oldu.

  • Reklam
Global turizmde 1,2 trilyon dolar kayıp!
27 Eylül 2020 - 04:14
Reklam

Koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomik anlamda en çok etkilediği sektörlerin başında gelen turizmin, 2020'de 900 milyar dolar ile 1,2 trilyon dolar arasında kayıp yaşaması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerinden derlenen bilgilere göre, seyahat kısıtlamaları, müze gibi turistik mekanların kapatılması, konser ve spor organizasyonlarının iptal edilmesi gibi nedenler, 2020'nin 6 ayında uluslararası turizmde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 65 düşüş yaşanmasına sebep oldu. Yılın ilk yarısında turist sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 440 milyon düşerken bu düşüşün etkisiyle turizm endüstrisinin kaybı da 460 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.Salgının global pandemiye dönüştüğü Mart ayında da uluslararası turistlerin sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 57 oranında azalırken bu oran, yaklaşık 67 milyon turiste denk geldi ve maddi kaybın da 80 milyar dolar olduğu kaydedildi. Yılın ilk yarısında turist sayısındaki en yüksek düşüş yüzde 35 ile Asya-Pasifik bölgesinde görüldü. Bu bölgeyi yüzde 19 düşüşle Avrupa, yüzde 15 ile Amerika, yüzde 12 ile Afrika ve yüzde 11 ile Orta Doğu takip etti.


UNWTO tarafından Covid-19 kısıtlamalarının farklı ülkelerde Temmuz, Eylül ve Aralık aylarında kaldırılmasına ilişkin hazırlanan üç farklı senaryoya göre, 2020 yılında turist sayısının yüzde 58 ile 78 arasında düşmesi, maddi kaybın da 900 milyar dolar ile 1,2 trilyon dolar arasında olmasının beklendiği bilgisi raporda yer aldı.Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85 oranında daha az turist seyahat ederken, bu oran ağustosta yüzde 80 oldu. İki ayda da bir önceki yıla göre seyahat edenlerin sayısı 705 milyon kişi azalırken, maddi kaybın ise 730 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Dünyada en çok turist ağırlayan ülkeler arasında yer alan İspanya, geçen yıl 83 milyonu aşkın turist ağırlarken, UNWTO raporuna göre bu ülkeyi ziyaret eden turist sayısında bu yıl yüzde 72'lik bir düşüş bekleniyor.

Salgının ortaya çıktığı Çin'in yüzde 84 oranında turist kaybı yaşayacağı tahmininin yer aldığı rapora göre, bu kaybın Türkiye'de yüzde 77,9'a ulaşacağı öngörülüyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum