Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Global turizmdeki kayıplar öngörülerin üzerinde!

Koronavirüsün turizme olan etkileri ortaya çıkarken ekonomik gelirinin tamamını turizm üzerinden karşılayan ülkeleri daha da zor günler bekliyor.

  • Reklam
Global turizmdeki kayıplar öngörülerin üzerinde!
12 Ocak 2021 - 07:11
Reklam
Bugüne kadar 100 milyon kişiye bulaşan ve yaklaşık 2 milyon kişinin hayatına mal olan koronavirüsün turizme olan ekonomik etkileri daha net bir şekilde ortaya çıkmaya başladı.

Büyük bir krizin eşiğinde olan ekonomisinin hemen hemen tamamı turizm gelirlerine bağlı olan ülkelerde 2020 yılının resmi verileri henüz açıklanmasa da Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) dünya genelinde ekonomik kaybın 1 trilyon doların üzerinde olabileceğini öngörüyor.


Resmi olmayan verilerle, Dünya turizm örgütünün verilerini birleştirerek ülkelerin yaklaşık kayıplarını gösteren bir tablo oluşturan Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, en büyük kayıbın 185 milyar dolarla Amerika’da olacağını, turizmin klasikleri İspanya da bu kaybın 56,7 milyar dolar, Fransa'da 50,4 milyar, İtalya'da ise 35 milyar dolar olacağını belirtti.

Ülkesindeki neredeyse bütün fuarları ve uluslararası organizasyonları iptal eden Almanya'da ise 42 milyar dolar kayıp yaşanacak.

2020 yılında koronavirüsün etkisiyle yaklaşık 35 milyon turist kaybı ile 25,5 milyar dolar turizm gelirinden mahrum kalan Türkiye'nin kaybı ise Ocak ayı sonunda yayınlanacak TUİK verileri sonrasında tekrar revize edilecek.

Tahminlerine göre Fransa'nın artık turizmde dünya birincisi olmayacağını söyleyen Recep Yavuz şöyle konuştu:

''Telafisi bir kaç yıla mal olacak bu kayıplar, yine turizm yolu ile kapatılmaya çalışılacak. Pandemi sonrası oluşturduğumuz tablodaki ülkelerden bazılarının yeri değişecek, belki bazıları bu tabloya hiç giremeyecek. Fransa artık dünya birincisi olmayacak. İngiltere’nin Brexit ve koronavirüs sonrası yönü hiç belli değil. Çin, Japonya gibi uzak olan Asya ülkeleri en derin kayıplara maruz kalacaklar.''

  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum