Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Göbeklitepe'ye kardeş geldi! Karahantepe'de kazılar başladı

Göbeklitepe'deki dikili taşlarla benzerlik gösteren ve ilk belirlemeye göre neolitik döneme ait T şeklinde 250 dikilitaşın bulunduğu Karahantepe'de kazı çalışmalarına başlandı.

Göbeklitepe'ye kardeş geldi! Karahantepe'de kazılar başladı
10 Eylül 2019 - 06:07
Reklam

Göbeklitepe'deki dikili taşlarla benzerlik gösteren ve ilk belirlemeye göre neolitik döneme ait T şeklinde 250 dikilitaşın bulunduğu Karahantepe'de, kazı çalışmalarına başlandı.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki varlıklar arasında bulunan ve dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi olan Göbeklitepe'dekilere benzeyen taşların yer aldığı Karahantepe'de başlayan kazı çalışmaları ile Göbeklitepe'ye alternatif olan T şeklinde 250 dikilitaşın toprak altından gün yüzüne çıkarılması heyecanla bekleniyor.

 

Kent merkezine 46 kilometre mesafede bulunan Tek Tek Dağları Milli Parkı içindeki Kargalı Mahallesi yakınlarında Şanlıurfa'da kültür envanterinin tespiti için başlatılan çalışmalar sırasında araştırmacılar tarafından 1997 yılında yapılan yüzey çalışmasında Karahantepe'deki toprak altında bulunan yapılar fark edildi.

Bölge halkınca Keçilitepe olarak adlandırılan alanda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayesinde İstanbul Üniversitesi Tarih Öncesi Arkeolojisi Ana Bilim Dalı ve Karahantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul başkanlığında 2 yıl önce Göbeklitepe Kültürü ve Karahantepe Kazıları Projesi kapsamında yüzey araştırma çalışması başlatıldı. Bu araştırmalarda UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'deki yapılara benzeyen ve ilk belirlemelere göre neolitik döneme ait 'T' biçiminde 250'nin üzerinde dikili taş tespit edildi. 

 

Yapılan kazı çalışmalarının Göbeklitepe'ye alternatif bir kazı olmadığını söyleyen Prof. Dr. Karul ''Burada kazı çalışmalarımıza başlayalı bir hafta oldu. Bu yıl burada 1 aylık bir kazı çalışmasını yürüteceğiz. Bu bölgenin yerleşik topluluklarını ait kalıntılarla karşılaştık. Burada yüzeyde gözüken dikilitaş sayısı 250'nin üzerinde. Bu dönemin yapılarına baktığımızda 12 çevrede, 2 de merkezde olmak üzere içerisinde 14 dikilitaş bulunan özel yapılar söz konusu." dedi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum