Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Gökçeada lavanta merkezi olacak

Çanakkale'ye bağlı Gökçeada'da lavanta üretimi ve turizmi ile ilgili önemli bir adım atıldı.

  • Reklam
Gökçeada lavanta merkezi olacak
13 Temmuz 2019 - 20:51
Reklam

Çanakkale'ye bağlı Gökçeada'da lavanta üretimi ve turizmi ile ilgili önemli bir adım atıldı. 15 yıldır Gökçeada Devlet Hastanesi'nde görev yapan Uzman Dr. Hakan Eyi, lavanta konusunda araştırma yapmaya başladı. Adanın özgün koşullarına uygun tarım arayışındayken, lavanta tarımının ada için uygun olduğunu belirleyen Eyi, Şirinköy'deki 20 dekarlık arazide üretime geçti.

 

Bir kaç sene önce başladığı araştırmalar sonucunda üretime başladığını, lavantanın normalde denize bu kadar yakın ve düşük rakımda yetişmeyen bir bitki olduğunu belirten Eyi "Uzun süre cinslerini araştırdık. Türkiye'de ekonomik olarak daha değerli, daha kaliteli yağ veren İngiliz lavantasının üretimi noktasında ilk adımı atanlardan biri olduk. Doğru cinsi bulduk, bunun burada yetişip yetişemeyeceğini saptamak için deneme üretimi yaptık. En son aşamada artık yeni tarlanın fidelerini kendimiz ürettik. Şu anda 30 dekar lavantamız var, bunların 20 dekarı çiçeklenecek yaşta. Amacımız bu alanda 100 dekar lavantaya ulaşmak." ifadelerini kullandı.

Kuzey Ege'nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan adanın, lavanta üretiminin yaygınlaştırılmasıyla farklı bir unvana kavuşacağını belirten Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin "Lavanta üretimi ve turizmi adamız için yeni bir unvan demek. Önümüzdeki süreçte Gökçeada'yı belki de lavanta adası olarak anacağız. Burada üretilen lavantaların yağlarını dünyanın dört bir yanına göndereceğiz. Türkiye'nin en batısında, bu güzide kara parçasında yeni bir marka yaratmış olacağız" dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum