Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Gri pasaportta İnterpol devrede! Türkiye'den gelenlere gözaltı emri verildi

Almanya İçişleri Bakanlığı, ülkeye gri pasaportla giriş yapan Türkler'in kaçak olabileceğini belirten bir notla Federal Polisi uyardı.

  • Reklam
Gri pasaportta İnterpol devrede! Türkiye'den gelenlere gözaltı emri verildi
20 Nisan 2021 - 13:39
Reklam
Almanya İçişleri Bakanlığı, Türkiye’den gelen gri pasaportluları takibe aldı.

Federal polis ve Almanya İçişleri Bakanlığı, gri pasaportla giriş yapan Türkler'in kaçak olabileceğini belirten bir notla Federal Polisi uyarırken tüm polis birimlerine, sınırlara ve İnterpol'e iletildi.


Almanya İçişleri Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, organize şekilde resmi pasaportla insan ticaretinin sıkı şekilde takibi başlatılırken polise bir yapılacaklar listesi, kontrol sistemlerini de içeren bir notun bulunduğu talimat gönderildi.


Talimatta, Gri Pasaportlu Türkler'in sıkı takibi, vizesiz bu pasaportların incelenmesi, gerektiğinde el konulabilmesi ve kişinin memur ya da görevli olup olmadığının bilinmesi için Türkiye Büyükelçiliği'ne sorulması, cevap gelene kadar bekletebilme gibi önlemler yer alıyor.


Memur ya da görevli olmayan gri pasaportlular yakalandıkları yerde gözaltına alınacak ve sınır dışı edilecek, ayrıca Almanya'da suça karışmış olanlar ceza alacak ve bunların Almanya'ya girişleri yasaklanacak.

Alman Haber Ajansı DPA'ya yaptığı açıklamada kaçakları sahte belge düzenleyerek getiren Ersin K. hakkındaki soruşturmaları doğrulayan olayı soruşturan Hannover Başsavcısı Thomas Klinge Başsavcı süreç hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Bu arada Alman ve diğer Avrupa medyası da, olayları manşetlerine taşımaya başladı. Süddeuttsche Zeitung, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Hannover gazetesi HAZ, tüm yerel medya ve TV’ler, resmi pasaportla getirilen Türkler, Almanya'da kayıplara karıştı diye manşet attı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum