Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Güvenli Turizm Sertifikası değişiyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldığı canlı yayında Güvenli Turizm Sertifikası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Güvenli Turizm Sertifikası değişiyor
14 Ocak 2022 - 13:44
Reklam
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın 2019 yılında kurulmasının ardından ülkeye ekonomik anlamda birçok fayda sağlandığını söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ajansta sektör paydaşlarından alanında uzman birçok kişinin çalıştığını söyledi.

Sektörle iç içe çalışan bir Bakanlık olduklarını belirterek, koronavirüs salgını sırasında Güvenli Turizm Sertifikası programını uygulamaya koyduklarını ve çok iyi denetlemeden dolayı yüksek derecede başarı elde ettiklerini vurgulayan Bakan Ersoy şunları söyledi:


''Sertifikasyon programın dünyaya örnek oldu. Salgın geçse de kalıcı hale geldi. Biliyorsunuz geçen yıl biz Paris Antlaşması'na imza attık. Artık dünyanın ortak olarak kafa yorması gereken şeylerden biri de sürdürülebilirlik ve yeşil alan. Bu yüzden sertifikasyonun ikinci aşamasına geçiyoruz. 2022 sonuna kadar bunun kurallarını, uygulama şekillerini tespit edip, sertifikamızın adını 2023 itibarıyla Güvenli Turizm Sertifikası yerine Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası olarak değiştireceğiz. Bununla ilgili ilk adımları attık.''


Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı sürdürülebilir, çevreye duyarlı tesisler bulunduğuna işaret eden, bu tesislerin sayısının 451'e ulaştığını dile getiren Bakan Ersoy, Türkiye'deki tesislerin aşamalı olarak tesis, bölge ve ülke bazında sertifikaya tabi tutulacağını belirterek şöyle devam etti:


''2023, 2025 ve 2030 hedeflerimiz olacak. Aşamalı bir şekilde bitireceğiz. İhtiyaçlar belirlendiği zaman bunlara ekstra bir finansman, dönüşüm için gerekiyorsa Hazine ve Bakanlığı ile görüşüp, onunla ilgili paketler hazırlayacağız ama şu anda tesislerimizin belirli bir kısmı buna hazır. Belli bir kısmını da aşamalı şekilde hazır hale getireceğiz.''


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum