Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Halka arz olan Gezinomi Seyahat hisselerine tedbir getirildi!

Borsa İstanbul tarafından Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında bir hissede tedbir uygulanacağını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirildi.

  • Reklam
Halka arz olan Gezinomi Seyahat hisselerine tedbir getirildi!
08 Nisan 2022 - 18:00
Reklam
Borsa İstanbul (BİST) tarafından KAP'a yapılan açıklamaya göre, VBTS kapsamında Gezinomi Seyahat (#GZNMI) paylarının 11/04/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 10/05/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem göreceği belirtilirken hissede halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

BİST tarafından yapılan açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:


''VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder. SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.''


Gezinomi Seyahat (#GZNMI) hisseleri 14 liradan halka arz olmuş 10 milyon adet hisse Birincil Piyasa’da satılmıştı. Halka arz nedeniyle üç ayrı yatırımcı kategorisinde farklı talepler oluşsa da her üç kategoride tahsis edilen miktarın üzerinde talep gelmiş, Gezinomi Seyahat’in sermayesinin yüzde 9,8 payını merkezi İsviçre’de bulunan Rubellıus Capıtal AG firması satın almıştı. Birçok büyük halka arzda görülmeyen Rubellius Capital AG'nin Gezinomi hissesini nereden bulduğu, Ukrayna’nın işgaliyle turizm sektörü ile ilgili negatif beklentilerin ağırlık kazandığı bir dönemde İsviçre merkezli bir fonun gelip Türkiye’deki turizm sektörü şirketine yatırım yapıyor olması yatırımcıların kafasında soru işaretleri oluşmasına sebep olmuştu.


Emir paketi tedbiri nedir?
Emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması uygulamalarını kapsıyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum