Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy: ''Bahanelere sığınarak turizm hedeflerimizden vazgeçecek değiliz''

Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy, DER Touristik Group tarafından Antalya’da bir otelde düzenlenen toplantıya katıldı.

  • Reklam
Bakan Ersoy: ''Bahanelere sığınarak turizm hedeflerimizden vazgeçecek değiliz''
08 Nisan 2022 - 11:07
Reklam
2019 yılının turizm adına rekor bir yıl olduğunu hatırlatan, 52 milyon turist, 34.5 milyar dolar gelir hedefinin yakalandığını hatırlatan Bakan Ersoy 2018 yılı itibariyle Türkiye olarak strateji değişikliğine gittiklerini söyledi.

2019 yılında Türkiye Tanıtım ve Turizm Geliştirme Ajansı’nın kurulduğunu 2019’da rekorları yakaladıktan sonra tam yeni rekorlara nitelikli turist için 2020’de daha büyük hedefleri yakalamak isterken Covid19’un başladığını dile getiren Ersoy 52 milyon olan rakamların 2020’de 16 milyona kadar gerilediğini belirtti. Güvenli Turizm Sertifikası'nın dünyaya örnek olacak şekilde hayata geçirildiğini değinen Bakan Ersoy şöyle devm etti:


''Turizm Geliştirme Ajansını da etkili bir silah olarak kullandık. Pandemi döneminde 22 uluslararası televizyonlarda, 81 ülkede dijital platformlarda çok yoğun tanıtım yaptık. Dünyanın birçok noktasında binlerce editörü, sosyal medya fanlarını seçerek ülkemize getirdik, onları pazarları kapalı olduğu dönemlerde etkin bir tanıtım videosu olarak kullanmayı başardık. Geçen sene birçoğunuzun inanmadığı bir hedef vardı, 30 milyon turist, 24 milyar dolar gelir. Bu hedefi 30 milyon turist, 24.5 milyar dolar gelir olarak gerçekleştirdik Büyürken biz hepsinden daha hızlı ve daha iyi şekilde büyüdük. Geçen sene nitelikli turiste daha hızlı ulaşabilmek için 2634 sayılı yasada bazı değişikliklere gittik. Bu yasa kapsamında belediye belgeli oteller, bir de belediye artı bakanlık belgeli oteller var. Temmuz sonuna kadar artık bütün otellerin belediye belgeli olanlarda dahil olmak üzere hepsinin bakanlık belgeli olmasını sağlıyoruz. Yani bir tek sesliliğe, tek bir standardizasyona geçiyoruz. Eğer nitelikli turist istiyorsanız bu alfabenin A’sı.''


Güvenli Turizm Sertifikasyonu'nda kanunların süresiz hale geldiğini ve Güvenli Turizm Sertifikası'nın yıl sonuna kadar yeşil turizm sertifikasına dönüşolacağını belirten Bakan Ersoy şöyle devam etti:


''Bu stratejiyi oturtabilmek için dünyada bu konuda uzmanlaşmış en üst merci olan Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi ile bakanlık olarak 3 yıllık bir protokol imzaladık. Sektör temsilcileriyle sertifika detaylarını paylaşmaya başladık. Yıl sonuna kadar sertifikasyonu hazır hale getirip hayata geçireceğiz. Bu sözleşme gereği sektörler, ülke ve bölge olarak yerine getirmemiz gereken taahhütler var. Geleceğin turizminde tercih edilen ülke, tercih edilen destinasyon olmak istiyorsak, sürdürülebilirlikle ilgili sertifika edilmiş bu kriterleri tamamlamamız gerekiyor. Bundan işten kaçış yok. Eğer kriterleri tamamlamazsak, bu maliyetleri üstlenmezsek bize yolcu ihraç eden ülkeler vergi şeklinde bunları zaten bizden alacaklar. Bizim bu sistemi oturtmamız gerekiyor. Bu aşamalı bir program. 2023 sonuna kadar, 2025 ve 2030 sonuna kadar yapmamız gerekenler var. Ben sizlere güveniyor ve inanıyorum, biz hedeflerimize bu tarihlerden önce ulaşacağız. Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi'nin (CSTC) söylemine göre söylüyorum, dünyada devlet bazında bu işi koordine eden ilk ülkeyiz. İnşallah bu kriterlere ulaşan ilk ülkede bizler olacağız.''

Bu yıl Almanya, Hollanda, Belçika, Nordik, Baltık ülkeleri ve Doğu Avrupa ülkelerinde 2019 rakamlarını yakalamayı hedeflediklerini, yine İngiltere, İsrail, Orta Doğu ve Körfez ülkelerinde 2019’un üstünde rakamlarla kapatmayı hedeflediklerini söyleyen Bakan Ersoy şöyle devam etti:

''Bahanelere sığınarak 2022 hedeflerimizden vazgeçecek değiliz. Artık ne Türkiye eski Türkiye, ne bakanlık eski bakanlık, ne de sektörümüz eski sektör. Devlet, sektör el ele vereceğiz. Pandemide olduğu gibi bu dönemde de hedeflerimize zorlayacağız ve başaracağız. Bu yıl Antalya dışında İstanbul ve Anadolu tamamında herhangi bir sıkıntı öngörmüyorum. Biz çok detaylı çalışma yapıyoruz. Antalya genelinde de Nisan'da bir esneme olabilir, hem bu kriz hem de ramazanın etkisiyle, ama Mayıs itibarıyla rakamların hızla yükseldiğini, Haziran ortasında bölgede normalleşmenin tamamen sağlandığını hep beraber göreceğiz.''

Eğer Türkiye gibi bir jeopolitik ortamda yaşanıyorsa, geçmişte de krizlerin olduğunu bugün de krizlerin olduğunu, gelecekte de maalesef krizlerle karşı karşıya kalınacağını kaydeden Bakan Ersoy şunları söyledi:

''Bunun bir tane çözümü var, biz krize bağışıklı olmayı öğrenmemiz gerekiyor. Krize bağışıklı olmanın da bir tane aşısı var, pazar çeşitliliği. O yüzden şu son krizde bize bir aşı etkisi yapsın. Hep beraber pazar çeşitliliği için gereken adımları atalım. Sektörün her türlü ürününde bu fark ediliyor, sektörün büyük oyuncuları tarafından gerekli adımlar atılıyor. Biz de gelecek hedeflerimizi, vizyonumuzu geniş tutmak durumundayız. Hızlı adımlarla işbirliği yaparak herkesle bu hedeflerimize ulaşmamız gerekiyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum