Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Havacılık sektöründe tarihin en büyük krizi! Seyahat kısıtlamaları başladı

Tüm dünya, havacılık sektöründeki akıl almaz aksamalar nedeniyle yepyeni seyahat kısıtlamalarıyla karşı karşıya.

  • Reklam
Havacılık sektöründe tarihin en büyük krizi! Seyahat kısıtlamaları başladı
23 Haziran 2022 - 14:49
Reklam
Turizm sezonu başlarken pandemi döneminde evlerine hapsolan insanların şimdi de yetersiz eleman, hava yolu çalışanlarının grevleri gibi aksamalar yüzünden seyahatleri kabusa dönüyor. Havayolu krizinin ilk önce İngiltere’nin önemli havalimanlarından Gatwick’te patlak vermesi snrasında adım adım ülkeye yayılırken Easyjet, Ranair ve son olarak da British Airways binlerce uçuşunu iptal etti ve milyonlarca yolcu bu aksaklıktan nasibini aldı.

Henüz yaz aylarının yoğunluğu başlamadan yaşanan kriz öyle bir boyuta geldi ki, personel eksikliği yüzünden havalimanında ölüm vakası bile yaşanırken refakat edilmesi gereken engelli bir yolcu personel olmadığı için kendi başına hareket etmek istedi ve merdivenlerden düşerek hayatını kaybetti. Tüm bunlar yaşanırken Avrupa’da özellikle Hollanda ve Belçika’da başlayan grevler de sektöre büyük bir darbe vururmaya başladı. Son olarak Hollanda'da Amsterdam Schiphol Havalimanının personel eksikliği ve yoğunluk nedeniyle kısıtlamaya gitme kararının ardından 240 uçuş kaldırılırken 13 bin bilet de iptal edildi.


Bununla birlikte Easyjet’in İspanya merkezli çalışanları da önümüzdeki ay grev kararı alırken Avrupa’da pek çok ülkede ara tatil döneminde yüzlerce tatilci uçuşlarındaki aksamalar nedeniyle ülkelerine dönmekte zorlandı. Tam da turizm sezonu öncesi Türkiye için de durum sıkıntılı bir hal almaya başladı. Uzmanlar tarafından başta Avrupa olmak üzere ABD’de yaşanan benzer sıkıntılar yeni bir seyahat kısıtlamasın habercisi gibi yorumlanırken THY Genel Müdürü Bilal Ekşi de konuyla ilgili yaptığı açıklama ile THY’nin de krize dahil olduğunu ortaya çıkardı. Konuyla ilgili olarak resmi twitter adresinden bir açıklama yapan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi ''Avrupa havalimanlarında yaşanan personel eksikliği ve hava sahası yoğunluğu Avrupa Hava Sahası'nda oluşan tehirler önceki haftalara göre süre olarak yaklaşık 4 kat arttı. Tüm havayollarının maruz kaldığı bu tehirleri azaltmaya çalışıyoruz. Anlayışınıza arz ederiz.'' diyerek THY yolcularının da aksamalardan etkileneceğini duyurdu.


Bununla birlikte İngiltere’nin önde gelen ATOL belgeli Türk Seyahat acentalarından Edwin Holidays Genel Müdürü Uğur Bulut, yaşanan sıkıntıyı pandemi dönemine benzeterek küresel kriz yorumunda bulundu. Bazı hükümetlerin bu durumdan memnun göründüğünü, çünkü yurt dışına seyahat edemeyen vatandaşlarının ülkelerinde tatil yapmak zorunda kalacaklarını ve para ülkenin çıkmayacağını düşündüğünü belirten Bulut havacılık sektörünün çökmesinin dünyayı geriye doğru bir zaman yolculuğuna çıkaracağını söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum