• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bin 250 ağacı kesip otel için golf sahası yapacaklar!

Demirören Grubu'nun kredi borçlarına karşılık Ziraat Bankası'na geçen İstanbul Eyüpsultan'da bulunan Kemer Country Hotel'deki golf sahalarını yapılaşmaya açmak için 2018 yılında başlayan süreçte yeni bir gelişme yaşandı.

  • Reklam
Bin 250 ağacı kesip otel için golf sahası yapacaklar!
23 Haziran 2022 - 08:45
Reklam
Reklam
Reklam
Tartışmaların odağında bulunan Kemer Country golf sahalarının, konut imarına açılan 6 sahası başlayan inşaat hazırlıkları nedeniyle 20 Haziran’da kapatılırken Demirören Grubu'na ait Kemer Country Club yönetiminin, 6 sahayı diğer 12 golf sahasının bulunduğu Belgrad Ormanı’ndaki izinli alana taşıması gündemde. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın olur verdiği proje uygulanırsa yeni golf sahası açmak için Kuzey Ormanlarında yaklaşık bin 250 adet ağaç kesilecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın geçtiğimiz Nisan ayında özel spor alanı fonksiyonundaki 358 bin metrekarelik golf sahasını konut imarına açan, alanın 232 bin metrekaresine yükseklikleri 3-5 kat arasında değişen villa, rezidans ve AVM inşa edilmesini öngören planlarına karşı site sakinleri tarafından açılan dava sonuçlanmadan arazide inşaat için hazırlıklar başlarken Demirören grubunun araziyi devrettikten sonra da kiralayarak işletmeye devam ettiği konut imarına açılan alanda bulunan 6 golf sahası 20 Haziran itibariyle kapatıldı. Golf sahalarının uluslararası standarda göre 18 çukur olması gerekiyor. Bu nedenle kapatılan 6 çukurun, Kemer Country Club'ın bulunduğu ve 12 golf sahasının hala işler halde olduğu 1991 yılında Kemer Yapı ve Turizm A.Ş'ye tahsis edilen yaklaşık 2 milyon metrekarelik Belgrad Ormanları'nın içindeki izinli alana taşınması gündemde.


Demirören'e ait Kemer Yapı ve Turizm A.Ş'nin elinde, dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından 25 Kasım 2019 tarihinde bu işlem için verilen onay bulunuyor. Talebe ilişkin İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede, orman alanı dışında kalan 6 golf sahasının izin alanı içinde toplam 47 bin 219 metrekarelik alana taşınmasının talep edildiği ve bu sahaların 3 kapalı ormanlık alan içinde kaldığı belirtildi. Müdürlük talebin uygun görülmesi halinde tahmini bin 250 adede denk gelen 500 metreküp hacminin çok üzerinde ağaç kesileceği, bu durumun orman-halk ilişkileri açısından ve civarındaki yoğun yerleşim alanlarından şikayetlere konu olmasının kaçınılmaz olacağı uyarısında bulundu.

Uyarılara rağmen bin 220 yataklı 4 yıldızlı otel ile 6 adet golf deliği alanı için projenin kabulü uygun bulundu. Sedat Peker'in de imara açılacağını söylediği araziler, 1 milyar 118 milyon 330 bin lira ve 300 milyon dolarlık kredi karşılığından ipotek ettirilmiş Demirören Grubu kredi borcunu ödemeyince arazi Ziraat Bankası'na geçmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum