• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Hidayet Koyu'ndaki kümesten dönme kaçak lüks butik otel yine yıkılamadı!

Antalya’nın Kaş ilçesinde geçmişte tavuk yetiştirilen binayı lüks otele çeviren AKP’li eski başkanın yakınlarının yaklaşık 5 yıldır işlettiği tesis hakkında yıkım kararı çıkmasına rağmen yine yıkılmadı.

  • Reklam
Hidayet Koyu'ndaki kümesten dönme kaçak lüks butik otel yine yıkılamadı!
05 Aralık 2020 - 08:54
Reklam
Antalya'nın Kaş ilçesi Çukurbağ Yarımadası Hidayet Koyu'ndaki orman arazisine yaklaşık 5 yıl önce belediyeden basit onarım' izni alınarak inşa edilen Blanca Beach Hotel adlı işletmeyle ilgili 2017 ve 2020'de iki kez yıkım kararı alınmasına rağmen uygulanmadı.

Antalya’nın gözde turizm merkezlerinden biri olan Kaş’ta 2017 yılında dönemin AKP’li Belediye Başkanı Halil Kocaer’in oğlu M.B.K ile eski başkanın kayınbiraderi H.B tarafından yapıldığı öne sürülen Blanca Beach Hotel ve plaj işletmesi hakkında izinsiz olduğu gerekçesiyle yıkım kararı çıktı. 


Belediyenin 291 sayılı yazısıyla verilen izin kapsamında, iç ve dış sıva, boya, badana, oluk, doğrama, döşeme ve tavan kaplamaları, elektrik ve tavan kaplamaları, sıhhi tesisat tamirleri ve çatı onarımı gibi basit onarım işleri yer alıyordu. Basit onarım izniyle başlatılan çalışmalarda, 13 odalı lüks butik otel, restoran, otopark ve plaj tesisi inşa edildi.


Arazinin içinde olduğu bölgedeki bazı ada parsellerdeki arazilerle ilgili Hazine ve Kaş Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 2010 yılında açılan davalar 2015 yılında sonuçlandı. Kaş Kadastro Mahkemesi, Hidayet Koyu’nun da içinde yer aldığı parsellerin orman vasfıyla Hazine adına tapuya kayıt ve tesciline, taşınmazın 3’üncü Derece Doğal Sit alanı içerisinde kaldığının belirtilmesine karar verdi. Mahkeme, Hazine adına tapuya kayıt ve tesciline, taşınmazın 3’üncü Derece Doğal Sit alanı içerisinde kaldığının belirtilmesine karar verdi Ancak mahkemenin kararı, Yargıtay’a temyiz edildi.

Mahkeme kararı sonrasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu, 2017 yılında yıkım kararı verdi.

Ancak aradan geçen 3 yıla rağmen yıkım kararı uygulanmazken  Kaşlı bazı vatandaşlar yeniden CİMER, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alo 181 Çağrı Merkezi ve ilgili kurumlara bulundukları şikayetlerde Blanca Beach Hotel adlı işletmenin 3’üncü Derecede Doğal Sit Alanı’na kurulduğu, dışarıdan bu alana kimse alınmadığı ve kovuldukları belirti.

Yıkım kararının uygulanmamasıyla ilgili Yapı Kayıt Belgesi’ni gerekçe gösteren ve TBMM’den geçen, Yapı Kayıt Belgesi alabilir diye bir kanun olduğunu, yıktıkları zaman buradaki işletmecilerin bunu belediyeden tanzim etmeye kalkmaları durumunda ne yapacaklarını bilmediklerini belirten Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş yatığı açıklamada ''Her ne kadar yıkım kararı verilmiş olsa da biz de elimizdeki evraka yazmak zorundayız. ‘Ben buranın yapı kayıt belgesini iptal ettim, yıkım kararını gerçekleştir’ diye bir yazı gelirse, tabi o zaman belediye görevini yapar. Belediyemiz burada hakkaniyetli bir şekilde kimseye herhangi bir husumeti olmadan iş ve işlemlerini yürütüyor” diye konuştu.

Daha önceki belediye yönetiminin de yıkım kararlarını makinemiz yok, ihaleye katılan olmadı gibi gerekçelerle yerine getirmediğini anlatan şikayetçilerden Kaş Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Munise Ozan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada “2015’ten 2020’ye kadar süreç böyle geldi. Artık o kadar ayyuka çıktı ki, belediyeye yık emri veriliyor. 2015’te kafe-plaj gibi yapıldı, 2016’dan sonra odaları yapmaya başladılar. 2017’de otel büyüdü ve ikinci koy da açıldı. Şu an bile çalışıyorlar ve yeni yapılar yapılıyor. Şimdi halen küçük odalar yapılıyor” dedi.

Kaş Belediyesi’nin 10 Şubat 2020 tarihli CİMER’e verdiği yanıtta, kaçak ve izinsiz yapıların 2015 ve 2017 yılında 3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında mühürlendiğinin belirtildiğini söyleyen Ozan, “Ama hala çalışıyorlar. 2015’ten beri mühür ve yıkım kararları var ama tesis devam ediyor. Mühürleri kendileri söküyor. Biz de kıyı kesiminin SİT kanunu ve Kıyı Kanunu’na aykırı yapılaşma, mühür kırmadan dolayı, işletenler hakkında suç duyurusunda bulunduk” şeklinde konuştu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum