Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İBB Başkanı İmamoğlu'nun tekrar açacağız dediği Atatürk Havalimanı'nın yerine yapılacak Millet Bahçesi

Kapatılan Atatürk Havalimanı’nın arazisi üzerine yapılacak millet bahçesi projesi için gizli kapaklı ihale yapıldığı ortaya çıktı.

  • Reklam
İBB Başkanı İmamoğlu'nun tekrar açacağız dediği Atatürk Havalimanı'nın yerine yapılacak Millet Bahçesi
09 Nisan 2022 - 20:35
Reklam
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun geçtiğimiz Mart ayının sonunda Atatürk Havalimanı’nın da heba olmasına izin vermeyeceklerini ve 2023 sonrasında İstanbul’un hayatına tekrar dahil edeceklerini açıklaması sonrasında katıldığı bir iftar yemeğinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıklamalarda bulundu.

Atatürk Havalimanı hikayesinin kapanıp gittiğini belirten Bakan Karaismailoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Zaten oranın kuzey güney pisti Millet Bahçesi olarak işe başlanıyor. Çevre Bakanlığı oranın ihalesini yaptı, başlıyorlar. 2 milyon metrekarelik bir alan olacak. Dış hat ve iç hat terminalleri için de farklı bir fonksiyon için çalışma yapılıyor. Altyapısı kesinleşince orayı da açıklayacağız.''


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun açıklamalarının ardından gözler yapılacak projeye ve ihalesine çevrilirken Türkiye’deki millet bahçesi projelerine dair ihaleler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ tarafından gerçekleştiriliyor. TOKİ’nin internet sayfasındaki Değerlendirme Aşamasındaki İhaleler bölümünde yer alan çok sayıda ihale arasında Atatürk Havalimanı’nın yerine yapılacak olan millet bahçesi ile ilgili ihale bulunmazken Kamu İhale Kurumu’nun ihale ilanlarının yer aldığı sayfada da konuyla ilgili bir bilgi bulunmuyor. Bu nedenle, projenin ihalesinin 21/b yöntemi ile gerçekleştirdiği tahmin ediliyor.


Yapım işini kimin aldığı henüz bilinmeyen İstanbul Millet Bahçesi adlı proje Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafından 2018 yılında gerçekleştirilen genel seçimler öncesinde müjde olarak duyurulmuş, dünyanın en büyük üçüncü parkı olacağı ifade edilen İstanbul Millet Bahçesi duyurulduğunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum 2021 yılının sonunda projenin tamamlanacağını ifade etmişti. Ancak aradan geçen sürede millet bahçesi projesi için bir adım atılmazken, pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl toplam 4 milyar lira değerindeki iki pist kırılarak koronavirüs salgını için Atatürk Havalimanı’na Rönesans Grubu tarafından sahra hastanesi inşa edildi.

8 milyon 540 bin metrekare arazisiyle dünyadaki metropoller arasında şehir içerisindeki en büyük araziye sahip olanve tasarım çalışmaları, Emlak Konut GYO himayesinde gerçekleştirilen  Atatürk Havalimanı’na yapılacak 2 milyon metrekarelik ‘Millet Bahçesi' projesinin planına göre tüm arazinin yüzde 30'u havacılık, yüzde 9'u askeri alan olarak hizmet vermeyi sürdürecek. Geri kalan 5.2 milyon metrekarelik kısım, rekreasyon alanı, gençlik merkezi, müze alanı, spor alanı, fuar alanı, konaklama alanı, yaşam merkezi ve afet toplanma alanı gibi fonksiyonlara ayrıldı.

Projede 1 milyon 110 metrekare müze, 330 bin metrekare alan ise gençlik merkezi olarak tasarlandı. Arazideki mevcut hangar yapıları, milli müze kompleksi ve bünyesinde havacılık-uzay, teknoloji, halk eğitim, el sanatları, sinema salonu, spor alanları gibi fonksiyonları içeren gençlik merkezine dönüştürülecek. İstanbul Millet Bahçesi projesinin yapımının ne zaman başlayacağı ve ne zaman tamamlanacağı henüz bilinmiyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum