Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan Millet Bahçesi olacak dediği araziye otel yapımı için 20 kat imar izni verdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde 19 Şubat 2019 tarihinde İstanbul Ataşehir’de düzenlediği mitingde Erenköy Gümrüğü ile İETT garajlarının kaldırılacağını yerine 300 bin metrekarelik bir millet bahçesini inşa edileceğini söylemişti.

  • Reklam
Cumhurbaşkanı Erdoğan Millet Bahçesi olacak dediği araziye otel yapımı için 20 kat imar izni verdi!
03 Ekim 2021 - 11:32
Reklam
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Erenköy Gümrüğü ile İETT garajlarının kaldırılacağını yerine 300 bin metrekarelik bir millet bahçesini inşa edileceğini söylemesi sonrasında AKP'nin Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem yaptığı açıklamada kamuya ait hazinenin mülkü olan Erenköy gümrüğü ve İETT garajının olduğu 300 dönüm alanın Ataşehir'in kalbinde hançer gibi durduğunu, buranın taşınması gerektiğini gerekli makamlara söylediklerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en son Ataşehir mitinginde resmen ilan ettiği 300 bin metrekare olan bu alanın millet bahçesi olarak yeşil alan olacağını söyledi.

AKP hem İstanbul hem de Ataşehir’de belediye başkanlığı seçimini kazanamayınca proje rafa kalkalker Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ eliyle AKP’nin yönettiği il ve ilçelerde çok sayıda millet bahçesi projesi hayata geçiren iktidar araziyi satmaya karar verdi. 21 Ağustos 2020 günü Resmi Gazete’de yayınlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasını taşıyan karar ile alan özelleştirme programına alınırken özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2023 yılına kadar tamamlanmasının planlandığı arazi için geçtiğimiz günlerde imar değişikliği gerçekleştirildi. 30 Eylül 2021 günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı olunan Kayışdağı Mahallesi 1252 ada 10 parselde bulunan arazide imar değişikliği yapıldı.


Uygulamaya giren 1/5000 ölçekli yeni nazım imar planına göre 286 dönümlük araziye 20 kat yüksekliğinde konut, otel, ofis binaları inşa edilebilecek. Araziler üzerinde emsal hariç parsel büyüklüğünün iki katına kadar inşaat yapılabilecek. Büyük bir bölümü yapılaşmaya açılan arazinin bir bölümünde kamu binaları, meslek ve teknik öğretim lisesi, ilkokul ve cami yer alacak. Yapılardan geriye kalan alan ise millet bahçesi, park, otopark ve yol olacak.


Araziye getirilen yapılaşma hükümlerinde Ticaret, Turizm, Konut Alanı (E:2.07, Yençok:20 Kat), Ticaret, Konut Alanı (E:2.07, Yençok:20 Kat), Resmi Kurum Alanı (E:1.20, Yençok:9 Kat), Mesleki ve Teknik Öğretim Tesisi Alanı (E:1.50, Yençok:5 Kat), İlkokul Alanı (E:1.00, Yen:4 Kat), Cami (E:0.50, Yen Otopark: Serbest), Raylı Toplu Taşıma İstasyonu Alanı, Millet Bahçesi, Park Alanı ve Yol ifadeleri yer alırken öte yandan tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi AKP'nin Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem 2019 yılında söz konusu alanın tamamının Millet Bahçesi olacağını vaat etmişti.


İstanbul'un müstesna bir şehir olduğunu, bu şehrin kıymetini bilmediklerini ve bu şehre ihanet ettiklerini hala da ihanet etmeye devam ettiklerini belirterek kendisinin de bundan sorumlu olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı bir konuşmasında ''İstanbul'a çok yanlışlar yaptık. Onu da söyleyeyim. Ucube inşaatlar yaptık. Bu ucube inşaatlarla maalesef İstanbul'umuzun o güzelliğine bizler yanlışlık yaptık.'' demiş 25 Ocak 2021 tarihinde yaptığı açıklamada da ''Ülkemizin şehirleşme kalitesini yükseltmeyi de hedefliyoruz. Yeni projelerimizin tamamını yatay mimar stratejisiyle hazırlıyoruz. Dikey mimari hele hele deprem bölgesinde bizim için intihardır.'' ifadelerini kullanmıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum