Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İBB turizm araçlarıyla ilgili kararını verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) turizm araçlarıyla ilgili verdiği karar UMOME’nin onayının ardından resmileşecek.

  • Reklam
İBB turizm araçlarıyla ilgili kararını verdi
23 Eylül 2020 - 15:09
Reklam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) turizm araçlarıyla ilgili verdiği karar UMOME’nin onayının ardından resmileşecek.

Korsandan arındırışmış bir model geliştirmek ve taksicilikle turizm taşımacığını birbirinden ayırmak amacıyla yürüttüğü çalışmayı tamamlayan İBB tarafından yapılan düzenlemeyle, önleyici bir mevzuat değişikliği olmamasına rağmen, Turizm Taşımacılığı Belgesi alamayan 9+1 araçların önü de açılmış oldu. Yapılan düzenleme, UKOME’nin (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) onayının ardından resmileşecek.İstanbul’da taksicilik ve turizm taşımacılığı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla birbirinden tamamen ayrılırken kararla, yıllardır 9+1 araçlarına Turizm Taşımacılığı Belgesi alamayan esnafın önü açılmış olurken, korsan taksiciliğin yok edilmesi yönünde bir adım atılmış oldu Bunlara ek olarak, oda faaliyet belgesi olduğu halde, önceki dönemde servislere getirilen sınırlamalar yüzünden sektöre adım atamayan esnafa, başvuru hakkı da tanınırken bin kadar hak sahibinin sektöre katkı vermesi bekleniyor.

İstanbul’da iş, gezi, toplantı, ören yeri ziyaretleri ve benzeri amaçlarla faaliyet gösteren esnafın, Turizm Taşımacılığı Belgesi alması gerekirken bu belge yasaya göre, 2016 yılından bu yana, İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından veriliyor. Ancak İBB’nin önceki yönetimi, amacı dışında kullanıldığını gerekçesiyle 9+1 araçlara, Turizm Taşımacılığı Belgesi vermiyordu. Belge verilmesini engelleyen herhangi bir mevzuat değişikliği olmadan gidilen bu uygulama yüzünden İBB aleyhine açılan birçok dava, taşımacılar lehine sonuçlanırken kazananlar belgelerini aldı. Ancak birçok esnaf, bu idari karar nedeniyle, uzun yıllar taşımacılık faaliyetlerinde bulunamayarak ekonomik zarara girdi.Yeni düzenlemeyle birlikte en az 10 koltuklu araçların sektörde faaliyet gösterebilmesi için şu şartlar getirildi:


* TÜRSAB acentesi, aracın rezervasyonunu en az 120 dakika önce yapacak.
* Rezervasyonun, İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, E-TUHİM sitesiyle entegrasyonu sağlanacak.
* Siteye, taşınacak yolcuların sayı, kimlik bilgisi, güzergâhın başlangıç, ara ve bitiş noktaları girilecek.
* Araçta, TÜRSAB tarafından verilenve turizm yolcu taşımacısı olduğu gösteren bilgi bandı (çıkartma) bulundurulacak.
* Araç, İBB Toplu Ulaşım Yönetim Merkezine kayıt ettirilecek

Yapılan düzenlemeyle araçların denetimi de kolaylaşırken detim birimleri, araçların Turizm Servis Aracı Güzergah Belgesi’nin karekodunu okuttuğunda taşımacı, şoför, yolcu ve güzergâh bilgilerine rahatlıkla ulaşarak bunların doğruluğunu teyit edebilecek.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum