Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

İcradan satışıyla gündemdeydi! Kervansaray Otelleri'ne kayyum atandı

Uzun süredir icradan satışa çıkarılan otelleri ile gündeme gelen Kervansaray Otellerine 5 kişilik kayyum atandığı bildirildi.

İcradan satışıyla gündemdeydi! Kervansaray Otelleri'ne kayyum atandı
10 Ekim 2020 - 14:18
Reklam

Kervansaray Otellerine kayyum atandığını yazan ve şirket içinde büyük bir aile kavgasının yaşandığını kaydederek şirketin hisselerinin borsa işlem göremeye devam ettiğini ve binlece yatırımcının mağdur olduğunu yazan Cumhuriyet gazetesi yazarı Jale Özgentürk ‘’Ertan Sayılgan, oğlu Selim Sayılgan’la birlikte, kızı Zeynep Tümer’den hisselerini geri aldı ancak mahkeme, şirket aile tarafından yönetilemeyecek. 5 kişilik kayyım heyeti atadı.’’ ifadelerini kullandı.

Kervansaray Otelleri'nin bünyesinde barındırdığı Bursa Çekirge, Bodrum, Antalya, Marmaris ve Uludağ olmak üzere 5 otelle Türkiye’nin önde gelen otel gruplarından olduğunu kaydeden Özgentürk, ‘’Bursa’nın da ilk otel markalarından biri olarak Çekirge’de başlamıştı. Daha sonra Kervansaray Yatırım Holding bünyesinde toplanan ve halka açılan grupta sorunlar, 2013’te ikinci kuşak Selim Sayılgan’ın yönetimi sırasında başladı. Sayılgan hakkında kardeşi Zeynep Tümer’den de olmak üzere önemli suçlamalar gündeme geldi.’’ dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yapılan suç duyurularında Kervansaray Bodrum Oteli, Bursa Kervansaray Termal Otel, Kervansaray Lara Otel, Kervansaray Uludağ Otel ve Kervansaray Kundu Otel’de, suistimaller, mal varlığının kaçırılması, muvazaalı kira sözleşmeleri gibi ciddi iddialar yer aldığına değinen Özgentürk, yazısının devamında şu noktaların altını çizdi:

Reklam

''Ertan Sayılgan, oğlu Selim Sayılgan’la birlikte hisselerini kızı Zeynep Tümer’e emanet etti. Ancak aile içinde kavgalar durulmadı, anlaşmazlıklar mahkemelere yansıdı. Bu süre içinde Bodrum Oteli icra yolu ile satışa çıkarıldı ve satıldı. Selim Sayılgan, manipülasyondan suçlu bulunarak 2019’un mayısında 2 gün Silivri Cezaevi’nde kaldı. Denetimli serbestlikten yararlanarak serbest bırakıldı. Bu süreçte hisselerini geri almak isteyen Ertan ve Selim Sayılgan’ın açtığı dava sonuçlandı ve verdikleri hisseleri 2019’da mahkeme yolu ile geri aldılar.''

Hisseleri geri alsalar da geçen ay sonunda İstanbul 10. Ticaret Mahkemesi’nde sonuçlanan bir davaya göre şirketin yönetimini elde edemediklerini, mahkemenin şirket yönetiminde yer alan Zeynep Tümer dahil 5 kişiyi de yönetimden uzaklaştırdığına belirten Cumhuriyet gazetetsi yazarı Özgentürk şirketin organsız kalmaması için de 5 kişilik kayyım heyeti atandığını belirtti.

Yeni heyete ilişkin bildirimin ticaret sicil müdürlüğüne ulaştığını ve mahkemenin ayrıca kayyım atamasına neden olan geçtiğimiz Şubat ayındaki genel kurulda alınan tüm kararları da askıya aldığına vurgu yapan Özgentürk şöyle devam etti:
Reklam

''Türkiye’de aile şirketlerinin ömrü ortalama 25 yıl. Kervansaray grubu da bu kaderi paylaşıyor. Ancak bünyesinde bulunan tüm şirketleri zor durumda olan grubun hisseleri ise borsada işlem görmeye devam ediyor ve binlerce yatırımcının mağduriyeti de sürüyor.’’


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam