• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İlber Ortaylı: ''İsias Otel Türkiye'de inşaat sektörünün sahtekarlık olayının abidesi''

Türkiye Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle sarsılırken yaşanan felakette 49 bini aşkın yurttaş hayatını kaybetti, binlerce kişi de evsiz kaldı.

  • Reklam
İlber Ortaylı: ''İsias Otel Türkiye'de inşaat sektörünün sahtekarlık olayının abidesi''
19 Mart 2023 - 08:18
Reklam
Reklam
Reklam
Prof. Dr. İlber Ortaylı Hürriyet gazetesindeki yazısında Kahramanmaraş'taki depremlerde yıkılan ve KKTC'li sporcu çocukların ve turist rehberlerinin hayatını kaybettiği, sahiplerinin siyasi bağlantılarının gündem olduğu İsias Otel üzerinden Türkiye'deki inşaat sektörüne ilişkin sert eleştiriler yaptı.

Adıyaman’daki İsias Otel'in Türkiye’de inşaat sektörünün sahtekarlık olayının abidesi olduğunu, olduğu gibi bir ibret nesnesi olarak bu haliyle muhafaza edilmesi ve hikayesinin anlatılması gerektiğini kaydeden Ortaylı yazısında şu ifadelere yer verdi:


''25 yavrumuz son depremde Adıyaman’da Isias Otel’in kalıntıları altında kaldı. Kurtulan çok az. Çocuğunu kaybeden öğretmen ile karşılaştım. Dünyada en zor saygı görevi bir anaya ve babaya çocuğu için başsağlığı dilemek. Hayat devam ediyor. Cana yakın halkın çocuklarıyla anında kaynaştık ama hüzün ortada geziyor. Hayatın bize en büyük hediye olduğu ve ne olursa olsun yaşanıp sürdürülmesi gerektiği üzerinde durdum ama iki öğretmenin çocukları bazılarının ebeveynlerini orada kaybettik. Sayıca küçük bir toplum için inanılmaz bir yara.


Adıyaman’daki otel, Türkiye’de inşaat sektörünün sahtekarlık olayının abidesi. Bence olduğu gibi, bir ibret nesnesi olarak bu haliyle muhafaza edilmeli ve hikayesi anlatılmalı. İnsanların kriminal davranışları unutulmamalı. Yapanlar yok olsalar bile toplumun hafızasına yerleştirilmeliler. Türkiye, Kıbrıs’a her zaman olduğu gibi sahip çıkmalı. Bu çocukların yerine yetişecek olanlara destek olmalı. Şurası bir gerçek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hep var olacak bizim dışımızda ama yanımızda devam edecek. Tıpkı bizim de onlarla yapacağımız gibi.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum