Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiliz hava yolu şirketlerinden hükümete kırmızı liste tepkisi! Hayal kırıklığı

İngiltere'den yurt dışı seyahatler için yeşil ve kırmızı liste yayınlayan hükümetin kararı, İngiliz firmaların tepkisini çekerken karara hayal kırıklığı diyen şirketler, listenin genişletilmesini istedi.

  • Reklam
İngiliz hava yolu şirketlerinden hükümete kırmızı liste tepkisi! Hayal kırıklığı
09 Mayıs 2021 - 11:01
Reklam
İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yanı sıra Maldivler ve Nepal'in de kırmızı listeye dahil edileceğini söylerken alınan karar sonrasında Türkiye'den İngiltere'ye gidenlerin 10 gün boyunca masraflarını kendileri karşılayarak otelde karantinada kalmaları gerekiyor. 

İngiltere'de hükümet tarafından açıklanan yeşil listede Portekiz, Cebelitarık, Avustralya, Singapur ve İsrail dahil sadece 12 destinasyon bulunurken bu ülkelerden İngiltere'ye gidenlere zorunlu karantina uygulanmıyor. 


Karara tepki gösteren İngiliz hava yolu şirketleri hükümeti karantinasız seyahat için yeşil listedeki ülke sayısını artırmaya çağırdı. Birleşik Krallık'ta faaliyet gösteren hava yollarının çatı kuruluşu Airlines UK hükümetten 17 Mayıs'ta yürürlüğe girecek yeşil listeye büyük çapta eklemeler yapmasını istedi.


12 ülkeli listeye ilişkin kaçırılan bir fırsat olduğunuve yeşil listeye giren çok az ülkenin yalnızca isim olarak hava yolculuğunun yeniden açılmasını temsil ettiğini belirten Airlines UK İcra Kurulu Başkanı Tim Alderslade, Avrupa Birliği'nin aşılanmış kişilerin kısıtlama olmaksızın seyahat edebileceklerini söylediğini anımsatarak alınan kararın İngiltere'yi geride kalma ve Avrupa ve ABD'deki kilit pazarlara uluslararası seyahati açmama riskiyle karşı karşıya bıraktığına dikkat çekti.


EasyJet İcra Kurulu Başkanı Johan Lundgren, listede Avrupa destinasyonlarının olmamasının verilerin bilim tarafından doğrulanmadığını gösterdiğini belirtirken British Airways CEO'su Sean Doyle da İngiliz hükümetinin kararını hayal kırıklığı şeklinde nitelendirdi.

İngiliz hükümetini aşırı tedbir almakla suçlayan İngiliz Havayolu Pilotları Derneği'nin (BALPA) Genel Sekreteri Brian Strutton ise alınan kararla ilgili yaptığı açıklamada ''Seyahat sektöründe çalışanlar ve tatile ya da iş için uçmak isteyen milyonlarca insan için son derece hayal kırıklığı yaratıyor.'' ifadelerini kullandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum