• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiliz turistten rezervasyon patlaması! İşte başı çeken ülkeler

Türkiye'nin turizmde önemli pazarlarından İngiltere'de turistler tatil sezonu için gözünü Mayıs ayı ortasına çevirirken, Financial Times öne çıkan ülkeleri mercek altına aldı.

  • Reklam
İngiliz turistten rezervasyon patlaması! İşte başı çeken ülkeler
03 Nisan 2021 - 11:41
Reklam
Mayıs ayının ortasında İngiliz vatandaşlarının seyahat yasağının kalkacağı beklentisi üzerine Financial Times en gözde tatil noktalarını mercek altına aldı.

Vatandaşlarını aşılamaya başlayan ilk ülkelerden İngiltere’de yaklaşan turizm sezonu öncesi gözler olası tatil fırsatlarına çevrilirken Paskalya döneminin Avrupalı havayolu şirketleri için eskiden en yoğun dönemlerden biri olduğuna dikkat çeken gazete, bu yıl yasaklar nedeniyle gökyüzünün sessiz olduğunu vurguladı.


Ülkeden ülkeye farklılık gösterecek kısıtlamalara rağmen Mayıs ayı ve sonrası için rezervasyonların artış göstermeye başladığını yazan Financial Times, İngiliz turistlerin en çok rağbet gösterdiği iki ülkenin Yunanistan ve Türkiye olduğunu vurguladı.


Bu süreçten en çok fayda sağlayanların Türkiye ve Yunanistan olduğunu belirtilen Financial Times, 2019’daki son normal turizm sezonuna göre İngiltere'den bu ülkelere yapılacak olan tatil sayısında artış yaşanacağına dikkat çekti.


İtalya, İspanya ve Fransa düşüşte

160 ülkenin değerlendiren Financial Times'ta yer alan habere göre Yunanistan’a yapılan tatil rezervasyonları 4 puan yükselerek yüzde 8.6’ya yükselirken Yunanistan’ı yaklaşık yüzde 6’lık oranla Türkiye takip ediyor. İngiliz Jet2 havayolu şirketi, Yunanistan’ın aşı olan, antikor geliştiren veya negatif test sonucu getiren turistlere kapılarının açık olduğunu söylemesinin ardından ülkeye yapılan rezervasyonların patlama yaptığını söyledi.

Bununla birlikte İngiliz turistlerin geleneksel tatil destinasyonlarının başında gelen İspanya, Fransa, İtalya ve Portekiz, 2019 yılına yapılan kıyasla rezervasyonlarda düşüş gösteren ülkeler arasında yer aldı.

Ülkeler koronavirüs önlemleri çerçevesinde yurt dışından gelecek turistlere belli şartlar uygulama planları yaparken İngiltere'de Başbakanı Boris Johnson'ın ülkelerin risk durumlarına göre sınıflandırılacağı trafik ışığı sistemini devreye sokması bekleniyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum