Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiltere'den flaş seyahat kararı! Yurt dışından gelen tüm yetişkinler için zorunlu oldu

İngiltere'de hükümet, Omicron varyantının yayılmasını önlemek amacıyla, yurt dışından ülkeye seyahat edeceklere yeni bir kural getirdi.

  • Reklam
İngiltere'den flaş seyahat kararı! Yurt dışından gelen tüm yetişkinler için zorunlu oldu
05 Aralık 2021 - 21:50
Reklam
Omicron varyantının yayılmasını önlemek amacıyla, yurt dışından ülkeye seyahat edeceklere Covid testi zorunluluğu getirildiğini açıklayan İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, İngiltere’ye girişte test zorunluluğunun 7 Aralık’ta yerel saatle 04.00’ten itibaren uygulamaya konacağını belirtti.

Bu tarihten itibaren ülkeye seyahat eden 12 yaşından büyük yetişkinlerin, hızlı antijen testi veya PCR testi ile koronavirüs olmadıklarını belgelemeleri gerekecek. İngiltere'de mevcut kurallara göre ülkeye giriş yapan kişilerden test istemiyor ancak iki gün içinde yapacakları testi negatif çıkana dek kendilerini karantinaya almasını gerektiriyordu.


İngiltere'de Omicron varyantının hızla yayıldığını, alınan yeni seyahat önlemlerinin yeni bir dalgayı önlemede çok geç kaldığını söyleyen Hükümet’in pandemi danışmanlarından Profesör Mark Woolhouse, bu önlemler için at kaçtıktan sonra ahır kapısını kapatmaya benziyor dedi. Woolshouse, ülkeye dışarıdan gelen Omicron vakalarının önemli olmakla birlikte, asıl dalganın toplum içi yayılmadan kaynaklanacağını vurgularken seyahat şirketleri, seyahat öncesi test zorunluluğununun sektöre vurulan bir darbe olacağını söyledi.


İngiltere ayrıca yarından itibaren Nijerya’yı da kırmızı listeye ekleyeceğini açıkladı. Önceki hafta Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantının ardından İngiltere 10 Afrika ülkesini kırmızı listeye eklemişti. Bununla birlikte Dünya Sağlık Örgütü Omicron’un görüldüğü ülke sayısının her gün arttığını belirterek tüm ülkeleri hazırlıklı olmaları yolunda uyardı.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum