Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiltere'nin karantina kararı turizmcileri zora soktu!

İngiltere ve İskoçya'ya Türkiye ve Polonya'dan gelen yolcuların kendilerini 14 günlük karantinaya almaları zorunlu hale gelmesi sonrası sektör zor duruma düştü.

  • Reklam
İngiltere'nin karantina kararı turizmcileri zora soktu!
04 Ekim 2020 - 01:15
Reklam

Polonya’nın pozitif vaka sayısı ve oranında artış olması, Türkiye’nin ise yeni koronavirüs vaka sayılarını uluslararası örgütlere farklı bir biçimde bildirmesi nedeniyle bu iki ülke karantina listesine alındığını söylen İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, “Eğer İngiltere’ye muaf olmayan bir ülkeden geliyorsanız, kendinizi tecrite almak zorundasınız. Buna uymayı reddedenlere, bu suçu tekrarlayanlara karşı cezai tedbirleri azami 10,000 sterline çıkarıyoruz” dedi.

İngiltere’nin Türkiye’nin en önemli turizm pazarlarından biri olduğunu belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İngiltere tarafından açıklanan kararın hem Türkiye'ye gelme isteği içinde olan İngiltere vatandaşları hem de bizim turizm sektörümüz açısından olumsuz etkileri olduğunu düşünmekteyiz. Ulaştırma Bakanı tarafından açıklanan Türkiye'nin seyahat koridoru listesinden çıkartılan ülkeler arasında yer almasına ilişkin kararın gözden geçirileceğini ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.


 


2020 yılının ilk dokuz aylık döneminde İngiltere’den Türkiye’ye yaklaşık 750 bin ziyaretçi geldiğini belirten ve Türkiye’nin Covid-19 konusundaki tüm sağlık ve güvenlik tedbirlerini almış olduğuna işaret edene TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya şu değerlendirmelerrde bulundu:“İngiliz misafirlerimizin yoğun olarak tercih ettiği Antalya, Bodrum, Marmaris, Dalaman, İzmir, İstanbul gibi destinasyonlarımızda pandemi sürecinin başından itibaren turistin gittiği her noktada olağanüstü önlem ve tedbirler alınmıştır ve alınmaya devam etmektedir. Tüm bu önlemler uluslararası bağımsız değerlendirme kurumlarınca denetlenerek sertifikalandırılmaktadır. Türkiye, gelen misafirlerin sağlığını önceleyen bir yaklaşımla sigorta sistemini de hayata geçirmiş olup, sistem başarılı bir şekilde işlemektedir”


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum