Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İngiltere'nin seyahat koridoru açmayı düşündüğü ülkelere rezervasyon patlaması!

İngiltere kamuoyunda Dışişleri Bakanlığı’nın yaz tatilinde hangi ülkelere gitmeye izin vereceği merakla beklenirken İngiltere trafik ışığı sistemini 6 Temmuz’da hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Reklam
İngiltere'nin seyahat koridoru açmayı düşündüğü ülkelere rezervasyon patlaması!
28 Haziran 2020 - 16:13

İngiltere kamuoyunda Dışişleri Bakanlığı’nın yaz tatilinde hangi ülkelere gitmeye izin vereceği merakla beklenirken İngiltere trafik ışığı sistemini 6 Temmuz’da hayata geçirmeye hazırlanıyor.

 

Ankara ile Londra arasındaki müzakerelerin yoğun bir şekilde ilerlediğini yazan Independent gazetesi, Avrupa Birliği dışındaki en popüler turizm merkezlerinden biri olan Türkiye’de son iki haftada vaka sayısında az da olsa artış olduğunu fakat Türkiye’de de ülkeye girişe izin çıkarılması için yoğun bir diplomatik baskı uygulandığı ifade etti.

 

Henüz resmen açıklanmasa İngiltere’nin hayata geçireceği hava koridoru ile risk gruplarına göre sınıflandıracağı ülkelerden ismi telaffuz edilen bazı ülkeler için rekor sayıda tatil rezervasyonu yapıldığı belirtildi. İngiltere tarafından uygulanacak Trafik Işığı isimli sisteme göre, yeşil ve sarı kodlu ülkelerden dönen turistler karantina uygulamasına tabi tutulmayacak. Basına sızan bu listede Türkiye'nin durumu şüpheli olarak anılıyor.

 

BBC’ye açıklamalarda bulunan Turizm şirketi TUI’den (Touristik Union International) bir yetkili, hükümetin kararını ileriye dönük çok pozitif bir adım olarak yorumlarken, “Sadece bu hafta içinde rezervasyonlarda yüzde 50 artış oldu. İspanya ve Yunanistan, bu yaz en popüler tatil adresleri olacak gibi görünüyor” dedi.

 

Lastminute.com adlı internetten tatil rezervasyonu yapan şirket ise geçen haftaya göre satışlarda yüzde 80 artışın gerçekleştiğini, bunda İspanya’nın İngiltere’den gidecek turistlere karantina uygulamasını kaldırmasının etkili olduğunu açıkladı.

 

Henüz resmi olarak açıklanmayan ancak basına sızan Taslakta düşük risk grubu olan yeşil kategoride yer alan ülkeler şunlar:

 

Avusturya, Barbados, Hırvatistan, Almanya, Yeni Zelanda, Yunanistan, Tayland ve Vietnam olarak sıralanırken, sarı kategoriye dahil edilen ülkeler Avustralya, Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, İtalya, Japonya, Hollanda, Portekiz, Singapur, Güney Kore, İsviçre ve İspanya oldu. 

 

Kırmızı kategoride ise ABD, Brezilya, Şili, Kolombiya, Mısır, Hindistan, İsrail, Meksika, Fas ve Güney Afrika yer aldı. Taslak listede Türkiye'nin durumu şüpheli olarak belirtildi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum