Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İstanbul Havalimanı'nda ortaklık yapısı değişiyor! Hisselerini satıyorlar

İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’nın ortaklarından 2 şirketin daha ortaklıktan çıkmaya hazırlandığı öğrenildi.

  • Reklam
İstanbul Havalimanı'nda ortaklık yapısı değişiyor! Hisselerini satıyorlar
28 Mart 2022 - 23:53
Reklam
ABD merkezli finans ajansı Bloomberg’in bildirdiğine göre, şirketlerin ortaklıktan çekilme kararında koronavirüs salgınının havayolu sektörü üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle beklenen karların gecikmesi etkili oldu.

Konuyla ilgili Bloomberg'e bilgi veren bir kaynak, Limak Yatırım Holding ve Mapa İnşaat’ın, İGA Havalimanı İşletmeleri’ndeki yüzde 20’lik hisselerini satacağını açıklarken satış işlemlerinin sonrasında İGA’da Kalyon İnşaat yüzde 55, Cengiz İnşaat yizde 45 hisseye sahip olacak. Ayrıca, satış sonrasında Limak'ın Türkiye'de enerji ve altyapı yatırımlarına ağırlık vermeyi amaçladığının belirtildiği haberde, işlemlerin tamamlanması için Rekabet Kurumu’nun onayının beklendiği, Limak, Kalyon ve Cengiz İnşaat'ın konu ile ilgili yorum yapmayı reddederken Mapa İnşaat'ın ise yorum taleplerine henüz yanıt vermediği kaydedildi.


Anlaşması 2013’te imzalanan ve 5 ortakla hayata geçirililerek 2018’de açılan istanbul Havalimanı'nda Kolin İnşaat 2019’da hisselerini satarak ortaklıktan çıkmıştı. On yıl sonra yılda 200 milyon yolcuya çıkması planlanan havalimanının şu anda yıllık 90 milyon yolcusu bulunuyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum