Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İstanbul'un göbeğinde seyyar seyahat acentası!

Özellikle Arap turistlerin yoğunlukta olduğu ve çok sayıda seyahat acentasının faaliyet gösterdiği Beyoğlu Talimhane'de akşam saatlerinde acentalar kapandıktan sonra kaçak seyahat acentaları tur stantları açılıyor.

  • Reklam
İstanbul'un göbeğinde seyyar seyahat acentası!
02 Eylül 2021 - 12:43
Reklam
Akşam saatlerinde seyahat acentaları kapandıktan sonra yabancı uyruklular, o iş yerlerinin önüne stant kurarak şehir içi ve şehir dışı kaçak turlar satıyor.

Hem seyahat acentalarının hem de zabıtaların mesai bitimini bekleyen yabancı uyruklu kişiler, broşürler üzerinden turistlere katılım sayısına göre fiyat verirken turistler turlara, tur yapması yasak olan L plakalı okul servisi ibareli minibüslerle götürülüyor. Stant başlarında duran yabancı uyruklu kişilerin kaçak tur sattıkları, turistlerin L plakalı okul servislerine bindirilerek Talimhane’nden başka bölgelere taşındıkları anlar cep telefonu kameraları ile de görüntülendi. Kaçak turları satanların belirli aralıklarla stantlarını değiştirmesi, bir başka stant ile satışa devam etmesi de dikkat çekti.


Sivil zabıta ekiplerini gören yabancı uyruklu kişilerin stantlarını sakladığı anlar da kameralara yansırken stant başlarında duran bazı yabancı uyruklu kişiler, zabıta ekiplerini gördüklerinde stantlarını saklayarak veya stantları oldukları yerlerde bırakarak kaçarken Beyoğlu Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Talimhane’de denetim yaparak kaçak olarak tur satılan stantları topladı. 


Bölgede faaliyette olan seyahat acentası sahipleri kaçak standlarda dağıtılan borşürlere tepki göstererek şu açıklamalarda bulundular:


''Tamamen Arapça basılmış ve TÜRSAB üyesi değil. Müşteri gibi konuştuğumuzda bize acayip fiyatlar verdiler. 200 liraya Bursa turu verdiler. Kimse 200 liraya Bursa’ya gidemez, maliyetini kurtarmaz. Bu stantları zabıtalar gelerek topladı. Kesinlikle yasadışı çalışıyorlar, yasak ve korsan turizm yapılıyor. Seyahat acentalarınınTürkiye’ye getirmiş oldukları turistleri, Suriyeli mülteciler dolandırıyor. TÜRSAB üyesi misiniz diye sorduğunuzda TÜRSAB nedir diyorlar. Turları düzenleyenler kesinlikle TÜRSAB üyesi olmak zorunda. Okul servisleri ile turizm taşımacılığı yapmak da kesinlikle yasak. Bu standları kuranların hemen hepsi Suriyeli, herkes turizm işi yapıyor. Kimsenin belgesi, yetkisi yok. Ben turizm okudum, turizm mezunuyum. Biz ülkeyi tanıtıyoruz, onlar ekmeğini yiyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum