Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte dünyanın en büyük otel grupları!

Turizmdatabank Grup Oteller Araştırması kapsamında dünyanın en büyük otel gruplarını açıkladı.

  • Reklam
İşte dünyanın en büyük otel grupları!
16 Aralık 2020 - 19:02
Reklam
2014/2015 döneminde girilen büyük birleşme ve konsolidasyon sürecinin ardından 2020 yılında duraksama yaşayan grup otellerin en yaygın olanları Türkiye'de de yatırımlarına devam ediyorlar.

Son 5 yılda grup otel sayılarının azalmasında en büyük farklılık, büyüklerin yine büyüklerle birleşmesi olarak ortaya çıkarken Turizmdatabank'ın Grup Oteller Araştırması’na göre otel odası sayısı bakımından dünyanın en büyük grup oteller içinde Marriott, Hilton ve IHG ilk 3 sırada yer aldı.


Marriott’un Starwood’u almasıyla başlayan büyüklerin birleşme serisinde Çinli ve Hintli sermayenin devreye girmesiyle, Louvre Hotels Group, Radisson Hotel Group, Mövenpick, Fairmont Raffles, Regent ve Six Senses, La Quinta, WorldHotels gibi onlarca grup, büyükler liginde yarışanların sayısını azalttı.

Son olarak IHG grubu ile Accor arasında yaşanan birleşme süreci henüz sonuçlanmasa da gerçekleşmesi halinde, en büyüklerin sayısı birkaç mega otel yapısı ile daha da sadeleşecek ve Accor toplamda 1.6 milyonu geçen oda kapasitesine ulaşacak. Bununla birlikte Accor, yine devler ligine yükselen Huazhu Hotels ile uzun zamandır partnerlik yapıyor.

Dünyanın en büyük grup otellerinden Hilton Worldwide, oda sayısı bakımından; Wyndham Hotels de yaygınlık bakımından Türkiye'de ilk sırada yer alırken 2020 itibariyle Wyndham Hotels 40’a yakın ilimizde; Hilton Worldwide de 35’e yakın kentte faaliyet gösteriyor. Oda sayısı bakımında her iki otel grubu da  yaklaşık 12’şer bin oda sayısı ile başa baş iken Hilton az bir farkla önde bulunuyor. Türkiye'de yaygınlık açısından bu grupları Accor, Radisson, Intercontinental Hotel Group (IHG) ve Marriott izliyor.

Dünyanın en büyük konaklama ve yatırım grupları şu şekilde:

Oda sayısı                            (Bin)

Marriott International            1.413

Hilton Worldwide                  991

IHG                                       889

OYO                                      850

Wyndham Hotels                  804

Accor                                    751

Choice Hotels                       596

Huazhu Hotels                      575

BTG Homeinn                       415

Best Western Hotels             369

Jinjiang International             236

Hyatt Hotels                          228

Radisson Hotels                   226

GreenTree Inns                    173

Blackstone Group                125

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum