• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İşte Kapadokya'yı tahrip eden yol çalışması!

Kapadokya’da, 1'inci derece arkeolojik ve doğal sit alanında tarihi yapıların çok yakınında tüm tepkilere rağmen devam eden yol yapım çalışmalarının son hali görüntülendi.

  • Reklam
İşte Kapadokya'yı tahrip eden yol çalışması!
01 Ekim 2022 - 12:20
Reklam
Reklam
UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Kapadokya'da, 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanında yapımı devam eden yol tepkilere rağmen durmazken Göreme’den Ortahisar’a uzanan yol güzergahı içinde kiliseler, peri bacaları ve kaya oluşumlarının riske atılması tepkilere neden oluyor.

Çevreciler tarafından drone kameralarıyla yol yapım çalışmalarının son halinin kayıt altına alındığı görüntülerde iş makinalarının, tarihi yapılarının çok yakınında çalışma yaptığı belli bölgelerde hafriyat alanları oluştuğu görülüyor.  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldığı bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada Kapadokya’daki yol çalışması nedeniyle peribacalarının yıkılması ile ilgili şu ifadeleri kullandı:


''Çekilen fotoğrafa neresinden baktığınızla alakalı bir konu. Önden bakarsanız peri bacası yıkılıyor. Fotoğrafın arkasından bakarsanız tuvalet. Daha geniş açıdan bakarsanız yıkıldığını iddia ettikleri peri bacası ile tuvalet arasındaki mesafe 33 metre. Zaten o da bir peri bacası değil, kaya oluşumu. Şu anda mevcut olan Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinden geçen yol. 2014’te UNESCO gönderdiği yazıda, bu yolun dünya mirası değerine zarar verdiğini, yolun kapatılması gerektiğini söylüyor. Bu yolu kapatırsanız alternatifi 14 buçuk kilometre. Yani şu anda yaptığımız 2 buçuk kilometrelik yolun alternatifi 14 buçuk kilometreyi vatandaşa kabul ettiremezsiniz. İkincisi de daha başka bir sıkıntı da doğuruyor. Burada sizin daha başka bir değeriniz Uçhisar Kalesi var. Bütün bu ağır vasıta yükü Uçhisar’da yoğunlaşıyor. Bu sefer Uçhisar Kalesi’ni riske atıyorsunuz. Buradaki trafiği onlarca kat arttırarak, bu sefer başka bir değeri kaybetmekle karşı karşıyasınız.''


Normalde yolun Saklı Kilise’nin üzerinden geçtiğini belirten Bakan Ersoy Alan Başkalığının talebi üzerine yolun güzergahını yaklaşık 32 metre kaydırdıklarını böylelikle Saklı Kilise’yi koruduklarını söyledi.  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum