Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte kendisine hayran bırakan 15 Ekoturizm merkezi

www.tatilolsun.com editörleri tarafından Türkiye'deki 15 ekoturizm merkezi listelendi.

  • Reklam
İşte kendisine hayran bırakan 15 Ekoturizm merkezi
09 Eylül 2019 - 15:54
Reklam

Tatil Asistanınız www.tatilolsun.com tarafından Türkiye'deki 15 ekoturizm merkezi listelendi.

 

Çevreye karşı oluşabilecek en ufak olumsuz etkiden bile sakınılan, doğal alanları koruyup, yerel halkın ekonomik kalkınmasını sağlayan ekoturizmde doğal zenginlikleriyle potansiyel bir cennet olan Türkiye'de yapılabilecek yayla turizmi, kuş gözlem turizmi, akarsu sporları turizmi, foto safari turizmi, mağara turizmi, dağ turizmi, çiftlik turizmi, botanik turizmi, kamp karavan turizmi için belirlenen 15 eşsiz merkez...

 

Ankara-Soğuksu Milli Parkı

Çam havası eşliğinde doğanın keyfinin çıkarılabileceği noktalardan biri. Şehir merkezine yakın olan milli park, piknik, kampçılık, doğa fotoğrafçılığı için mutlaka gidilmesi gereken bir yer.

 

Düzce-Sarıkaya Mağarası

Batı Karadeniz Bölgesi'nin en büyük mağarası olan Sarıkaya'nın toplam uzunluğu 717 metre. Aynı zamanda bir su geçiş yolu olan mağaranın salonunda, fosil ve genç damlataş şekilleri bulunuyor. Girişi sarmaşıklarla kaplı olan mağara, kaya tırmanışı ve çadır kampı için uygun.

 

Elazığı-Buzluk Mağarası

Mağara yazın içinde buz oluşması, kışın ise oluşmamasıyla dikkat çeker. Derinliği 150 – 200 metre olan mağarada, yer altı hava akımı dolayısıyla kışları sıcak, yazları ise dondurucu derecede soğuktur.

 

Ağrı-Ağrı Dağı

Yürüyüş sporları ve dağcılık için idealdir. Zirvesindeki kar dört mevsim boyunca erimeyen Ağrı Dağı, Büyük Tufan'dan sonra Nuh'un Gemisi'nin karaya oturduğu düşünülen bir noktadır.

 

Rize-Ayder Yaylası

Çamlıhemşin'e 19 kilometre mesafede bulunan yaylada, güzel manzaranın keyfini çıkarabilir, doğa yürüyüşüne çıkabilir ve rafting de yapabilirsiniz. Ulaşımın da kolay olduğu yayla bol oksijen alınabilecek bir noktadır.

 

Mersin-Göksu Deltası

Türkiye kuşların göç yolları üzerinde yer alması ve zengin sulak alanları sayesinde önemli bir kuş zenginliğine sahip. Göksu Deltası, nesli tükenmekte olan, nadir olan birçok kuşun yaşama, konaklama alanı olduğu gibi endemik birçok bitkiye de ev sahipliği yapıyor.

 

Artvin-Çoruh Nehri

Mescit Dağları'ndan doğup 466 kilometre kat ettikten sonra Gürcistan'da Karadeniz'e dökülen nehir, zengin flora ve faunaya sahiptir. Çoruh Nehri, dünyanın en hızlı akan nehirlerden biri olarak rafting, nehir kayağı, kano gibi akarsu sporlarına elverişlidir.

 

Çanakkale-Kaz Dağları

Çok sayıda endemik bitki türünün görülebileceği bölgelerden biri olan Kaz Dağları'nda Ege'nin yakıcı güneşinden kaçabilir, şelale ve kuş sesleri arasında mutluluk ve huzur bulabilirsiniz.

 

Antalya-Bey Dağları

3069 metre yüksekliğindeki Bey Dağları, yılın her mevsimi tırmanışa uygundur. Değişik orman örtüleri ile kaplı olan dağlar, genellikle kalker kayalardan oluşmaktadır. Üstünde pek çok kent antik kent, antik çiftlik ve garnizon kalıntısı bulunmaktadır.

 

Karaman-Gödet Vadisi

Vadi boyunca Gödet Mağaraları ve Gödet Çayı'nın eşlik edeceği gezinizde, doğadan eşsiz kareler yakalamak mümkün. Kamp için eşsiz bir vadi olan Gödet Vadisi'nde her bölgede kamp yapılabilir.

 

Kocaeli-Narköy Çiftliği

Çiftlikte gönüllü bilgi ve tecrübe takası yapılıyor. İnsanlar ürettiklerini, topladıklarını yiyor ve çiftlik hayatına dair unutulmaz bir tecrübe ediniyor. Organik ürünlere daha çok yöneldiğimiz bu günlerde yapacağınız en organik tatil olabilir.

 

Ordu-Çambaşı Yaylası

Deniz seviyesinden 1850 metre yükseklikte olan yayla, bütün doğa sporlarını yapmaya elverişlidir. Bölgede kayak merkezi de bulunmaktadır.

 

Muş-Bulanık Ovası

Sazlıklardan oluşan alan, artık nadir görülebilen turnaları görmek için gidilebilecek birkaç yerden biri. Ayrıca karakanatlı bataklık kırlangıcı, sürmeli kız kuşu gibi özel türler de Bulanık Ovası'nda gözlemlenebilir.

 

Rize-Fırtına Deresi

23 kilometrelik parkuru olan Fırtına Deresi, aşırı yağmurların olduğu dönemler de tehlikeli olabilen bir alan. Fırsat bulabilirseniz, çay yetiştirilen bahçeleri de görebileceğiniz Fırtına Deresi, Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından korunması gereken yerler kategorisine alınmış.

 

Antalya-Akseki-İbradı Havzası

Özellikle çiçeklenme dönemlerinde gidilmesi gereken bu havza, bitki çeşitliliği açısından çok zengin. Bölgede yapılacak botanik turu, turizm cenneti Antalya'da deniz turizmine en güzel alternatiflerden biri.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum