• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam
  • Выставка Интурмаркет-2022

İşte Türkiye'nin önemli turizm merkezlerindeki tatilin maliyeti!

Turizm sezonu yaklaşırken tatil planları da yapılmaya başladı ve gecen yaz koronavirüs salgını nedeni ile tatilini erteleyen birçok kişi erteledikleri tatili bu yaz yapmayı planlıyor.

  • Reklam
İşte Türkiye'nin önemli turizm merkezlerindeki tatilin maliyeti!
28 Mart 2021 - 16:39
Reklam
Koronavirüs salgınının turizm sektörünü olumsuz etkilemesi bu yılki tatil fiyatlarına yansırken 2 kişinin bir haftalık tatili gidilecek bölgeye ve konaklama tipine göre değişiklik gösteriyor.

Uluslararası seyahatlerin koronavirüs nedeniyle kısıtlanmasından dolayı yabancı turist sayısının tüm turizm ülkeleri için salgın öncesini yakalamasının çok zor olduğuna dikkat çekilirken otellerin ve turizm sektörünün ayakta kalabilmesi için yerli turist önceki yıllara göre çok büyük önem taşıyor.

Seyahat acentaları, tur operatörleri ve oteller yerli turistten daha fazla pay kapmak için kampanyalar düzenlerken önceki yıllara göre otel tatili için fiyatlar erken rezervasyonlarla biraz olsun düşse de genel olarak geçmiş yıllara oranla artmış durumda.


7-13 Temmuz arasında 2 kişinin bir otel tatili için ayırması gereken bütçe gidilecek bölge ve otelin kalitesine göre değişiklik gösterirken kimi oteller her şey dahil hizmet verirken, kimi oteller ise sadece oda üzerinden fiyat belirliyor. Seçenekler bunlarla da sınırlı değil. Oda-kahvaltı, yarım pansiyon veya tam pansiyon hizmet veren oteller de bulunuyor.


Örneğin Antalya’da 7-13 Temmuz arasında 2 kişi 6 gece 7 gün tatil yapmak isterse ayırması gereken bütçe 600 TL’den başlıyor, 70 bin TL’ye kadar çıkıyor. Yüksek fiyatlarıyla he sezon gündeme gelen Bodrum’da da benzer bir durum hakim, Bodrum’da söz konusu tarihler arasında tatil yapmak için en az ödenecek ücret 1100 TL’den başlarken Bodrum’un en pahalı otellerinden birinde tatil yapmak için ise yaklaşık 90 bin TL ödenmesi gerekiyor.


İlk olarak Türkiye’nin en lüks otellerine ev sahipliği yapan Antalya Belek’teki lüks bir otelde her şey dahil hizmet almak isterseniz fiyatlar 10 bin TL’den başlıyor, 45 bin TL’nin üstüne kadar çıkıyor. Eğer söz konusu otellerde daha lüks odalarda kalınmak istenirse fiyatların 70 bin TL’yi aşıyor. Daha makul fiyatlar isteyenler için de Belek’te alternatifler bulunuyor. Her şey dahil olmasın. Kalacak bir oda bana yeter diyorsanız eğer bir odanın fiyatı 1000 TL’den başlıyor.

Manavgat bölgesinde faaliyette olan oteller Belek’teki otellere göre biraz daha uygun fiyatlar sunarken her şey dahil lüks bir otelde tatil için en yüksek istenen ücret 22 bin TL seviyelerinde. Eğer daha uygun fiyatlı otel arayışındaysanız yarım pansiyon, tam pansiyon ya oda-kahvaltı olarak çalışan otellerde bir haftalık tatil için ödemeniz gereken ücret ise 1.200 ile 4.500 TL arasında değişiyor.

Tatilcilerin sıklıkla tercih ettiği destinasyonlar arasında olan Antalya Alanya’da fiyatlar 600 TL’den başlıyor 20 bin TL’ye kadar çıkıyor. Eğer Alanya’da ortalama standartlara sahip bir otelde tatil yapmayı planlıyorsanız. 7-13 Temmuz arasında 2 kişi için ödemeniz gereken ücret 8 bin TL ile 12 bin TL arasında farklılık gösteriyor. Oda-kahvaltı veya sadece oda istenirse de fiyatlar 600 TL ile 2 bin TL arasında değişiyor.

Yerli ve yabancı turistlerin gözde tatil bölgelerinden Bodrum’da ortalama fiyatlar 15 bin TL ile 30 bin TL arasında değişirken bu fiyatların altında da Bodrum’da tatil yapmak mümkün. Antalya’da olduğu gibi Bodrum’da da 1.100 TL ile 3 bin TL arasında iki kişi tatil yapabiliyor. Eğer Bodrum’da çok lüks bir tatil fikriniz varsa ödemeniz gereken ücret 90 bin TL’ye kadar çıkıyor. 

Çeşme bölgesinde faaliyette olan otellerin büyük kısmı ya oda-kahvaltı ya da yarım-tam pansiyon olarak hizmet veriyor. Bölgede standartları yüksek bir otelde konaklamak isterseniz 20-27 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Bölgedeki diğer otellerde ortalama fiyatlar ise 7 bin TL ile 12 bin TL arasında farklılık gösteriyor. Daha ucuz seçenekler arıyorsanız da 700 TL’den başlayan fiyatlarla bir otelde ya da apartta konaklamak mümkün.

  • Выставка Интурмаркет-2022
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum