Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İzmir'de korsan Almanya Vize Başvuru Merkezi açıldı!

Almanya, koronavirüs nedeniyle Türkler’e acil durumlar dışında vize vermeyi durdurdu ancak yasak sürerken, İzmir Alsancak’ta Almanya vize başvuru merkezi ortaya çıktı.

  • Reklam
İzmir'de korsan Almanya Vize Başvuru Merkezi açıldı!
25 Kasım 2020 - 14:04
Reklam
Broşürü ve bilgilendirme yazısı bulunmayan İzmir’deki merkez "Biz vize için yardımcı oluyoruz" sloganını kullanırken Alman yetkililer "Bizim böyle bir şubemiz yok. Sakın para vermeyin" açıklaması yaptı.

Almanya'nın, koronavirüs nedeniyle Türkler'e vize vermeyi durduması ve uygulamayı da belirsiz bir tarihe uzatmasıyla birlikte koşullar daha da sıkılaştırılılırken vize öncesi ön başvuru şartları getirilmesi üzerine İzmir- Alsancak'ta, Almanya vize başvuru merkezi yabelası takılmış bir öerkez faaliyete başladı. Bu merkezin faaliyetlerini öğrenen Alman Büyükelçiliği ve Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada “Zaten vize vermiyoruz. Sadece bizim resmi İDATA kurumu buna yetkili. Orası yasa dışı. Kimseye para ödemeyin” ifadelerini kullandı.


Almanya turist vizesi vermezken böyle bir yerin, hiçbir hak ve yetkisi olmadığı halde hangi başvuruları aldığı, nasıl bir değerlendirme yaptığı ve yaptığı işlemlerin geçerli olup olmadığı bilinmezken merkeze gelenlere “Biz yardımcı oluyoruz. Danışmanlık hizmeti veriyoruz. İş takibi yapıyoruz” yanıtları verildiği öğrenildi.

Alman Büyükelçiliği yetkililer merkezle ve vize başvuruları ile ilgili yaptığı açıklamada “Seyahat kısıtlamaları nedeniyle sadece istisnai durumlarda kısa süreli vize başvuruları kabul edilmekte. Bu sadece İDATA isimli resmi vize başvuru merkezi üzerinden mümkün. Kendilerini İDATA temsilcisi diye tanıtıp dolandırıcılık yapanlar olabiliyor” ifadelerine yer verdi.

Almanya'nın İzmir Başkonsolosluğu'ndan Muavin Konsolos Regina von Ahn yaptığı açıklamada, “İDATA ofisi Türkiye'de bulunun Alman dış temsilciliklerinin tek ve resmi vize başvuru kabul merkezidir. İDATA'nın bize verdiği bilgiye göre kendini İDATA partneri veya temsilcisi olarak tanıtarak dolandırıcılık yapan şahıslar / şirketler olabiliyormuş. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi dış hizmet şirketinin resmî internet sayfasında (www.idata.com.tr) bulabilirsiniz. Başkonsolosluk dışındaki seyahat acentelerinin veya aracı şirketlerin vize bölümümüz ile hiçbir bağlantısı yoktur. Başkonsolosluğumuz bu bağlamda vize süreci kapsamında vize başvuru işlem ücreti ve dış hizmet şirketi İDATA'nın koordinasyon ücreti dışında ayrıca bir ücretin çıkmadığını önemle vurgulamaktadır” dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum