Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kadınların turizme kazandırdığı köy tur operatörlerinin rotasında

Karslı 3 kadının birlikte çalışarak turizme kazandırdığı Koşapınar köyü, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

  • Reklam
Kadınların turizme kazandırdığı köy tur operatörlerinin rotasında
14 Şubat 2021 - 11:54
Reklam
Doğu Ekspresi ile ivme kazanan Kars turizmine alternatif olarak hem köy hayatı ile kültürünü tanıtmak hem de ziyaretçi sayısını artırarak ekonomiye katkı sunmak için Çiftlik Turizmi projesi hayata geçti.

Selim ilçesi Koşapınar köylülerinden Mihriban Çelik, Sevgi Kılıç ve Ayşe Beyis, hazırladıkları proje kapsamında ilk olarak köydeki 3 eski ahşap ve taş evi onarıp otantik bir mekan haline getirerek evlerin bahçelerine de 150-200 yıllık tarım aletlerini yerleştirdiler.


Kars turizmine yeni bir ivme kazandıran girişimci kadınlar, köylerini ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere organik köy kahvaltısı da hazırlayarak şehir hayatından uzakta güzel vakit geçirmelerini sağlarken eski zamanlarda kullanılan eşyaların bulunduğu köy evlerinde nostalji yolculuğuna çıkan turistler, burada tatil yaptıkları sürede köy yaşamını birkaç günlüğüne de olsa doyasıya yaşıyor.

Yerli ve yabancı bir çok tur operatörünün bölgeye ve çiftlik turizmine ilgisinin koronavirüs salgını döneminde arttığını ve şehrin kalabalık ve gürültüsünden uzaklaşmanın en güzel yolunun köylere gitmek olduğunu vurgulayan ve yöreye gelen turistlerin çok güzel zaman geçirdiğini anlatan bölgede turistlere rehberlik yapan tur rehberi Çiğdem Düğer şunları anlattı:

''Taş evler çok otantik ve güzel dizayn edilmiş. Bir ailenin konforunu ve rahatını sağlayabilecek bir yer. Şehirde özlemini çektiğiniz, çocukları hayvanlarla burada bir araya getirebiliyorsunuz. Hayvan sevgisini kazandırmak anlamında da çok güzel. At, kaz, ördek, tavuk, köpek ne ararsanız burada var. Bütün ailelere tavsiye ettiğimiz bir yer. Isınma sorunu yok, taş evlerdeki şömine bir yıllık yorgunluğunuzu alıyor.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum