Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kapadokya'da balon turlarına yoğun ilgi! İşte 7 aylık bilanço

Konuklarına doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerin yer aldığı eşsiz manzaralar sunan Kapadokya bölgesindeki sıcak hava balon turlarına bu yılın Ocak Temmuz döneminde katılan turist sayısı belli oldu.

  • Reklam
Kapadokya'da balon turlarına yoğun ilgi! İşte 7 aylık bilanço
13 Ağustos 2021 - 12:21
Reklam
Sivil Havacılık Genel Müürülüğü (SHGM) verilerinden derlenen bilgiye göre, yılın büyük bölümünde uçuş yapılabilen bölgede, 2021 yılının 7 aylık döneminde uygun hava koşullarının olduğu 111 günde 7 bin 646 uçuş gerçekleştirildi.

Göreme beldesi ve çevresindeki çeşitli alanlardan gökyüzüne yükselen sıcak hava balonu turlarına Ocak ayında 8 bin 289, Şubat'ta 11 bin 265, Mart'ta 18 bin 363, Nisan'da 12 bin 627, Mayıs'ta 8 bin 528, Haziran'da 31 bin 421, Temmuz ayında ise 47 bin 732 turist katıldı. Koronavirüs salgınıyla mücadelenin başladığı 2020 yılı boyunca sıcak hava balon turuna Kapadokya'da 120 bin 917 kişi katılırken, 2021 yılının 7 ayında 138 bin 225 turist Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Kapadokya bölgesindeki peribacaları ve doğal kaya oluşumlarını sıcak hava balon turlarıyla kuş bakışı izleme imkanı elde etti.


Koronavirüs tedbirleri kapsamında 2020 yılında sıcak hava balon turlarının bazı aylar düzenlenmediğini 2021'in ise turizm açısından toparlanma yılı olduğunu söyleyen Anadolu Sıcak Hava Balon İşletmecileri Derneği (ASBİD) Başkanı Mehmet Dinler özellikle yılın ilk yarısında rüzgar ve yağış gibi olumsuz hava koşullarının balon turlarının yapılmasını engellemesine rağmen etkinliğin gerçekleştirildiği günlerde çok sayıda balonun gökyüzüne yükseldiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''2020 tüm dünyada olduğu gibi pandeminin gölgesinde geçti. 2021, aşı çalışmalarının da başlamasıyla toparlanma yılı oldu. Özellikle yaz döneminde ABD ve Meksikalı turistlerin artan etkisiyle daha yoğun uçuşlar yapmaya başladık. Kurban Bayramı tatiliyle de temmuz ayındaki yoğunluk beklentimizin üstünde gerçekleşti. Umarız bu yükseliş oranı, ağustos, eylül ve ekim aylarında da devam eder. Kapadokya, dünyada ticari balonculuğunun başkenti. Ticari balonculuğun oluşması için gereken tüm parametreler Kapadokya'da var. Yeterli uçulabilir gün sayısı, yolcunun tura katıldığında eşsiz coğrafi güzellikler ve fiziksel şartlar ve yolcu potansiyeli bölgede mevcut.''


Koronavirüs tedbirleri kapsamında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) aldığı kararla 2020 yılında 17 Mart ile 23 Ağustos tarihleri sıcak hava balon turu yapılamamıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum