Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kapadokya 2020 turist sayısı ve 2021 beklentisi

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden ve sıcak hava balon turlarının başkenti Kapadokya bölgesini 2020 yılında ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı belli oldu.

  • Reklam
Kapadokya 2020 turist sayısı ve 2021 beklentisi
29 Aralık 2020 - 16:00
Reklam
UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan, doğal kaya oluşumlarıyla kaplı vadileri, tarihi, doğal, kültürel zenginlikleri ile tanınan Kapadokya'yı ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı açıklandı.

2020 yılında 5 aylık ara berilmesine rağmen 115 bin turistin balon turlarına katılarak peribacalarını kuşbakışı izlediğini söyleyen Anadolu Sıcak Hava Balon İşletmecileri Derneği (ASBİD) Başkanı Tevfik Ölmez Ocak ayından Mart ayına kadar uçuşları yaptıklarını ancak Mart ayından Ağustos ayına kadar koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler ile kapandıklarını söyledi.


Ağustos ayından günümüze kadarda toplamda 115 bin kişinin uçtuğunu kaydeden ve 2019 yılının Kapadokya bölgesi için hit bir yıl olduğunu ve 585 bin yerli ve yabancı turistin sıcak hava balon turları ile bölgeyi kuşbakışı izlediğini ifade eden ASBİD Başkanı Tevfik Ölmez şöyle devam etti:

''2019 yılı hakikaten Kapadokya’nın hit bir yılıydı. 585 bin kişi balonla ile uçtu. Bu yıla baktığımız zaman ise yüzde 80 bir daralma yaşadık. 2021 yılı için belki Haziran ayından sonra daha iyi olacağını düşünüyoruz. Mart Nisan ayında ise münferit hareketlenmeler olacağını düşünüyoruz.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum