Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kastamonu Horma Kanyonu'nda heyecan dolu yürüyüş yolu

Horma Kanyonu, son olarak kayalara çivilerle monte edilen 3 kilometrelik ahşap platform sayesinde bir ucundan diğer ucuna kadar yürüyerek geçilebilir hale getirildi.

  • Reklam
Kastamonu Horma Kanyonu'nda heyecan dolu yürüyüş yolu
07 Mart 2020 - 21:06
Reklam

Zara Çayı'nın yüzyıllara uzanan yolculuğu sırasında oluşan Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde, re Milli Parkı içindeki Horma Kanyonu ile Ilıca Şelalesi arasına yapılan 3 kilometrelik yürüyüş yolu kayalara çivilerle monte edilen ahşap platform sayesinde bir ucundan diğer ucuna kadar yürüyerek geçilebilir hale getirildi. 

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesindeki Horma Kanyonu'nun doğal güzelliklerini gün yüzüne çıkarmak amacıyla son dönemde yapılan yatırımlarla kanyona gelen ziyaretçi sayısı artmaya devam ediyor.

3 kilometrelik yürüyüş yolu boyunca zaman zaman kanyonun tabanından 50-60 metre yüksekliğe demir kazıklarla sabitlenen platform üzerine ahşap yol yapıldı. Büyük heyecan yaşanmasına neden olan ve 2 saatlik yürüyüş zamanının aldığı Horma Kanyonu yürüyüş yolu şimdiden  birçok doğaseverin gözdesi haline geldi. Yürüyüş yoluna gelen ailelerin bebek arabalarıyla birlikte rahatça ilerlemeleri için özel bir teknikte uygulandı.


Kanyonu daha tanınır hale getirmek istediklerini belirten Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, "Sosyal mekanlar kısıtlı olmasına rağmen kanyon ciddi anlamda insanların ilgisini çekmeye başladı çünkü çok güzel ve eğlenceli. Sosyal alanlar fazlalaştıktan sonra insanların görmek için can atacağı bir yere dönüşecek." dedi.

Horma Kanyonu'nu tüm insanların görmesini istediklerini ifade eden Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit ise şöyle konuştu:

''Horma Kanyonumuzu tüm insanlarımızın görmesi ve bu heyecanı yaşamasını istiyoruz. Artık Horma Kanyonu Ilıca şelalesi ile birleşti. Artık kanyonunun girişinden 3 kilometrelik yürüyüşle Ilıca şelalesine yürüyecekleri ahşap sağlam bir platform yaptık. Türkiye'de ve dünyada bulunan kanyonlar arasında bizim Horma Kanyonu'nda, kayaların delinerek uyguladığımız 3 kilometrelik yürüyüş yolu hiçbir yerde yok, burası da dünyada bir ilk olmuş oldu. Bu açıdan da bizim için çok önemli ve nadide bir yer oldu. Burası milli parkımızın en çok ziyaretçi çekecek, cazibe merkezlerimizden birisi olacaktır. Herkesi buraya bekliyoruz.''

Kastamonu ve Bartın il sınırlarında bulunan Küre Dağları, 2000 yılında milli park ilan edildi. Milli parkın içerisinde Valla Kanyonu, Ilgarini Mağarası gibi jeolojik oluşumlar, Ilıca Şelalesi gibi doğal güzellikler bulunuyor. Kastamonu Pınarbaşı ilçesine 5 kilometre uzaklıktaki Zara çayının içinden geçtiği Horma Kanyonu'nun çıkışında Ilıca Şelalesi güzelliği ile doğa tutkunlarını kendisine çekiyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum