• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kayak merkezlerindeki otellerin gecelik konaklama fiyatları dudak uçuklatıyor!

Türkiye’nin önde kayak merkezlerinin bu yılki gecelik konaklama fiyatları belli olmaya başladı

  • Reklam
Kayak merkezlerindeki otellerin gecelik konaklama fiyatları dudak uçuklatıyor!
04 Aralık 2022 - 12:03
Reklam
Reklam
Türkiye’nin önemli kış turizmi merkezleri Erciyes, Uludağ, Kartepe, Palandöken ve Sarıkamış’ta Aralık ayının ortasından itibaren yeni sezonun başlaması bekleniyor.

Tam pansiyon tesisleri, uzun kayak pistleri, snowboard ve kızak gibi çeşitli aktivitileriyle kış turizminin önemli cazibe merkezleri haline gelen lokasyonlarda yeni sezonun hareketli ancak özellikle yerli turist için bir o kadar maliyetli geçmesi beklenirken yeni sezonda fiyatların geçtiğimiz yıla göre iki katın üzerinde artması dikkat çekiyor. Henüz sezon açılmadan belirlenen erken rezervasyon fiyatları bu kış tatil yapmak isteyenler için önemli ipuçları vermeye başladı bile.


Tur operatörleri, online platformlar ve telefonla rezervasyon üzerinden edindiğimiz bilgilere göre, bu kış 5 büyük kayak merkezinde konaklamanın geceliği ortalama 4 bin TL’leri buluyor. Sömestr dönemi yani Ocak ayının sonlarında ise gecelik fiyatın 5 bin TL’lere yaklaşması beklenirken bu sezon kış turizminin gözde lokasyonları arasında yer alan Bursa Uludağ’da, 4 gece 5 gün Tatil yapmak isteyenlerin 2 kişilik oda ücretleri dikkate alındığında ortalama 16 bin TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.


Yine bir başka kış turizmi destinasyonlarından Erzurum Palandöken’de 4 gece 5 günlük 2 kişilik oda maliyeti 19 bin TL seviyelerine yaklaşırken Erzurum’a İstanbul’dan uçakla seyahat etme masrafı ise kişi başı ortalama 2 bin 300 TL olarak hesaplanıyor. Kars’ın kış turizm merkezi Sarıkamış’ta ise 4 gece 5 günlük ortalama fiyatları 13 bin TL'yi buluyor.


Kayak merkezlerine yakın otellerin gecelik fiyatları ortalama 4 bin TL iken, kayak tesislerinin bulunduğu şehir merkezlerinde konaklamanın maliyet ise neredeyse 4’te 1’i fiyatına geliyor. Kış tatili döneminde şehir merkezindeki otellerin fiyatları gecelik 500 TL ila 1000 TL arasında değişebiliyor. Toplamda 10 bine yakın yatak kapasitesi bulunan, Aralık ve Ocak döneminde ağırlıklı olarak yabancı turiste hizmet veren Türkiye’deki kayak turizmine yönelik tesisler okulların ara tatile girmesiyle birlikte yerli turisti de ağırlıyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum