Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Kendi vatandaşları dahil yurt dışından geleceklere sınırları kapattırdı!

Koronavirüs vaka sayılarının zirve yaptığı Avrupa’da birçok ülke gibi o ülkede de koronavirüs salgınıyla mücadele için kara sınırları kapatıldı.

Kendi vatandaşları dahil yurt dışından geleceklere sınırları kapattırdı!
07 Kasım 2020 - 08:32
Reklam

Koronavirüs vaka sayılarındaki artışa paralel olarak sınırlarını kapatan Belarus'da diğer ülkelerden farklı olarak Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, sınır güvenlik güçlerine ülkenin kendi vatandaşlarının dahi girişlerini engellemeleri talimatı verdi.

Koronavirüsle ilgili dün gerçekleştirilen bir hükümet toplantısında konuşan ve Belarus’un pasaportlarına bakılmaksızın kimseyi hudutlardan kabul etmeyeceğini açıklayan Lukaşenko yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:


“Sınır birliklerine sadece yabancılara değil, ayrıca bu zorlu zamanlarda ülkeyi terk etmiş olan kurnaz Belarusluların girişlerine izin vermemeleri talimatı verdim. Virüsü buraya getirmelerine ihtiyacımız yok, hangi pasaporta sahip olduklarının bir önemi yok. Okumak ya da çalışmak için oralara gitmişlerse, bırakalım öyle yapsınlar” ifadelerini kullandı.
Reklam


Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, daha önce de yurtdışında çalışmaya giden doktorların geri dönmesine izin verilmeyeceğini belirtmiş ve “Orada kalıp, uğruna ülkenizi terk ettiğiniz parayı daha fazla kazanın” demişti.

Edinilen bilgiye göre, Lukaşenko’nun vatandaşların ülkeye girişini yasaklama kararı Belarus Anayasası’nın 30. maddesine aykırı. Söz konusu maddede tüm vatandaşların ülke içinde özgürce yer değiştirme ve ikamet yerlerini seçme, hiçbir engellemeye maruz kalmaksızın ülkeden ayrılma ve dönme hakkı olduğu belirtiliyor. Herhangi bir kişinin vatandaşlığının bulunduğu ülkeye dönme hakkı ayrıca BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile de korunuyor.

Belarus salgın nedeniyle yabancılara sınırlarını ilk olarak 1 Kasım’da kapatmış olmasına rağmen, kara sınırları da şu an herkese kapatılmışken, Minsk Uluslararası Havalimanı’na hala uçuş gerçekleştirilebiliyor.
Reklam


Resmi rakamlara göre, Belarus’ta 103 bin 295 bin vaka tespit edildi, 998 kişi ise hayatını kaybetti.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum