• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kente 1 ayda gelen 18 bin turist 100 milyon TL harcadı! Yılbaşı için otellerde yer kalmadı

1 yıl sonra Mart ayında kısmen açılan Kapıköy Gümrük Kapısı 9 Ekim’den itibaren tamamen açıldı.

  • Reklam
Kente 1 ayda gelen 18 bin turist 100 milyon TL harcadı! Yılbaşı için otellerde yer kalmadı
21 Aralık 2021 - 04:49
Reklam
Reklam
İran’da artan vakalar nedeniyle kısmi geçişlerin mümkün olduğu Kapıköy Gümrük Kapısı, 9 Ekim’den itibaren tamamen açılırken İranlı turistler, tatil rotalarını yeniden Van’a çevirdi. Turist yoğunluğu yaşanmaya başlanan kentte Yılbaşı için de otellerdeki rezervasyonların yüzde 100’e ulaştığı belirtildi.

2015 yılından bu yana Van’ın, İran turizm pazarına girmesi için çok emek harcandığını belirten Van Ticaret ve Sanayi Odası (VTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ülkelerin milli parasının değer kaybının o ülkeleri alışveriş cenneti haline getirdiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''2019’da ilimize 500 bin İranlı turist giriş yaptı. Yine bizim hedefimiz 1 milyon turist. Van, yüzde 61,4 hizmet sektörüyle kendi ekonomik faaliyetlerini yürütüyor. Otelcilik, konaklama, lojistik bütün bu sektörler, yeme içme, kafe, restoranlar gibi hizmetler dolayısıyla yılbaşıyla beraber bu hizmetler sektörünün ciddi bir fark yaratacağını, bu doluluğun yüzde 100 aşamasında olduğuyla ilgili bilgiler bize de geldi ama bunu bütün yıla yaymak gibi bir politikamızın olması lazım. Van TSO olarak aynı zamanda sadece İran’ı hedef ülke olarak algılamayıp, bu pazarı da çeşitlendirmek için yeni çalışmalar yapacağız. Bunun için Arap ülkelerine, başta Kuzey Irak’a bir tanıtım stratejisiyle seyahatler düzenleyeceğiz ve bu pazar çeşitliliğini de geliştirip kentimizin ekonomisine katkı sağlamaya çalışacağız.''


Kapıköy Gümrük Kapısı’nın 15 Ekim’de açılmasıyla birlikte sadece Kasım ayından 18 bin turistin kente giriş yaptığını belirten VTSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva 1 aylık rakamın oldukça sevindirici olduğunu kaydederek şunları söyledi:


''Her bir İranlının ortalama 500 dolar harcadığını varsaydığımızda ki kurların yükselmesiyle beraber bu rakamları 300 dolar olarak ölçenler var ama ortalama 500 dolar harcama yaptıklarında ciddi rakama ulaşmış olduğumuzu ve bunun da nereden bakarsanız 100 milyon TL’lik sadece 1 aylık işlem hacmine tekabül ettiğini söylememiz mümkün.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum