Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kente akın ettiler! Otellerde yer kalmadı

Ülkelerindeki 3 günlük resmi tatili değerlendirmek için kente akın eden turistler otelleri doldurdu.

  • Reklam
Kente akın ettiler! Otellerde yer kalmadı
05 Haziran 2022 - 04:47
Reklam
İran ile en uzun kara sınırına sahip özellikle İranlı turistlerin rağbet gösterdiği ve 2 yıl süren pandemi sürecinde kente gelemeyen İranlı turistler, bu yıl tekrar tatil rotalarını Van'a çevirdi.

Ülkelerindeki 3 günlük resmi tatili değerlendirmek isteyen çok sayıda İranlı, kara yoluyla Van'ın Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı'ndan giriş yaparken kentte gelenler nedeniyle oteller yüzde yüze yakın doluluk oranlarına ulaştı. Havalarında ısınmasıyla gündüzleri şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezen, alışveriş yapıp esnafa can suyu olan İrantu turistlerden dolayı esnaf turistlere daha iyi hizmet verebilmek adına Farsça bilen personel çalıştırmaya başladı.


İranlı turistlerin gelişiyle kentte ciddi bir hareketlilik yaşandığını, bunun esnafa da büyük oranda yansıdığını belirterek yaşanan yoğunluk nedeniyle oldukça mutlu olduklarını belirten Van Otelciler ve Turizmciler Derneği (VANOTED) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yüksel İranlıların ilk tercih ettiği ülkenin Türkiye ve ilk tercih ettikleri şehrin ise Van olduğunu söyledi. İranlıların tatillerini kentte geçirdiklerini belirten VANOTED Başkanı Yüksel şöyle devam etti:


''Van halkı için İranlı Turist velinimettir. Van'a gelen turistlerin yüzde 80'ini İranlı turistler oluşturuyor. Şu anda da yoğun bir şekilde geldiler. İlk gün itibariyle yaklaşık 5 bin kişi geçiş yaptı. Geçişler devam ediyor. Otellerin doluluk oranı şu anda yüzde yüz. Başka yerden gelenlerin yer bulamayacağı durumda şu an. İran'da tatil olduğu zaman en yakın il ve fiyat avantajıyla hem Turizm tesisleri hem de alışveriş açısından en avantajlı kent Van. Sınıra yakın olduğu için Van çok tercih ediliyor. Şu anda fazlasıyla bir yoğunluk var.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum