Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

KGF kredisine başvuran seyahat acentaları bankaların kıskacında!

Son 5 yıldır türlü zorluklarla karşı karşıya kalan turizm sektörü, 2020 yılını da küresel salgın Kovid-19 ile kapatmaya hazırlanıyor.

Reklam
KGF kredisine başvuran seyahat acentaları bankaların kıskacında!
06 Aralık 2020 - 08:57
Reklam
Koronavirüs salgınından dolayı sektörde yaşanan sıkıntılı sürecin atlatılması için açıklanan 10 milyar TL'lik turizm destek paketi kapsamında KGF kredisine başvuran seyahat acentaları bankaların kıskacına girdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle zor durumda kalan turizmcilere Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla 10 milyar TL'lik finansman paketi oluşturulduğunu ve bu paketin 3.5 milyar TL'lik kısmının kullanıldığını, ihtiyaç halinde bu kredinin 20 milyar TL'ye de yükseltilebileceğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sektörün yanında olduklarını vurgulamıştı.


Ancak seyahat acentaları bakanlığın verdiği desteği bankalardan göremediklerini belirtirken, "Siciliniz bozuk", "KGF limitimizi doldurduk", "Şimdilik talep alamıyoruz" gibi türlü bahanelerle krediye ulaşımlarının engellendiğini, bankaların ipe un serdiğini vurguladı.


Turizm sektörünün en önemli aktörlerinden olan seyahat acentaları, bu zorlu süreçte finansmana erişmekte çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, "Yüksek krediler talep etmiyoruz. Kira vs gibi ödemelerimizi düzene koymak istiyoruz, o nedenle kredi talebimiz var ancak sonuç alamıyoruz" açıklamasında bulundu.


Turizm sektörünün son beş yıldır çok zor süreçlerden geçtiğini belirterek, bu sıkıntılar nedeniyle seyahat acentalarının sicillerinin bankaların beklediği kadar parlak olmadığını söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya Bağlıkaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:


"10 milyar TL'lik paketten acentalarımız yeteri kadar faydalanamıyor. Çünkü bankalar klasik prosedürleri uyguluyor; ancak normal zamanlardan geçmiyoruz. Bir de acentalarımızn uzun zamandır yaşanan zorlukların etkisiyle sırtında geçmişen gelen bir yükü var. O nedenle sicil affının uygulanmasını talep ediyoruz. Seyahat acentaları gayrimenkul ya da değerli varlığa yönelik iş yapmadığı için Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan buna yönelik bir düzenleme bekliyoruz''

Verielecek olan kredinin ciro bazlı olduğuna dikkat çeken seyahat acenta yetkilileri 50 bin TL kredi isteyenlerin bile olumlu sonuç alamadıkları gibi ret gerekçesi de göstermediklerini belirtti. Seyahat acenta yetkilileri çalıştıkları bankalardan dahi limit dolu yanıtı aldıklarını, başka bankanın ise kendileriyle çalışmadıkları gerekçesiyle taleplerinin reddedildiğini söyledi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum