Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kısıtlamaları 3 aşamalı olarak gevşeteceklerini açıkladılar

Ülkenin başbakanının 16 eyalet başbakanı ile yaptığı Covid-19 Zirvesi'nde ülkede uygulanan kısıtlamaların 3 aşamalı olarak gevşetilmesine karar verildi.

  • Reklam
Kısıtlamaları 3 aşamalı olarak gevşeteceklerini açıkladılar
16 Şubat 2022 - 17:19
Reklam
Ülkede ayrıca 20 Mart’tan itibaren salgının seyrine göre diğer önlemlerin de kaldırılarak normalleşmeye gidileceği belirtildi.

Almanya'da Başbakan Olaf Scholz'ın 16 eyalet başbakanı ile yaptığı Covid-19 Zirvesi'nde alınan kararlar doğrultusunda ilk aşamada, aşılı kişiler için temas kısıtlamaları kaldırılacak, özel toplantılara katılacak kişi sayısı artırılacak ancak aşısız kişilere uygulanan kısıtlamalar, 19 Mart’a kadar devam edecek. Yeme içme sektöründe Mart ayının başından itibaren 3G kuralı (aşı yaptırma, hastalığa yakalanıp iyileşme veya negatif test ibraz etme) geçerli olacak.


İkinci aşamanın ise 4 Mart’tan itibaren başlayacağı belirtilerek, gece kulüpleri ve eğlence yerlerinde 3G kuralının uygulanacağı aktarıldı. 20 Mart'ta başlayacak üçüncü aşama ise salgının seyrine göre Enfeksiyondan Korunma Yasası kapsamında zorunlu olan ev ofis kuralları da artık geçerli olmayacak.


Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülke, günlük koronavirüs vaka sayılarının artmasına paralel olarak aşılama oranlarının yüksek olması ve hafif seyreden Omicron mutasyonunun baskın hale gelmesi nedeniyle tedbirleri hafifletirken Avrupa’nın kuzeyindeki İskandinav ülkesi Danimarka’da hükümet artan vakalara rağmen Covid-19'un artık sosyal açıdan kritik bir hastalık olarak sınıflandırılmaması gerektiğine karar vererek, 1 Şubat'ta maske kullanımı dahil tüm koronavirüs kısıtlamalarını kaldırdı.


Diğer bir İskandinav ülkesi Finlandiya’da da bazı koronavirüs kısıtlamaları gevşetilirken 1 Mart itibarıyla tamamen kaldırılmasına karar verildi. Avrupa ülkesi İtalya’da ise ülke genelinde 11 Şubat’tan itibaren açık havada kalabalık olmayan ortamlarda maske takma zorunluluğu son buldu. Ülke genelinde uygulanan diğer kısıtlamalar olağanüstü halin (OHAL) sona ereceği 31 Mart’a kadar yürürlükte kalacak. Hollanda'da Sağlık Bakanı Kuipers, ülkede uygulanan Covid-19 kısıtlamalarının 25 Şubat'tan itibaren tamamen kaldırılacağını duyururken maske ve sosyal mesafe kuralı sadece toplu taşıma ve havaalanlarında uygulanacak.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum