Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

KKTC'nin turizmde hedefi belli oldu

Turizm ve Çevre Bakanlığı'nın girişimleriyle Northern Travel Kuzey Kıbrıs Kış Operasyonu (NTL) programının başladığını belirten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu programın detaylarını paylaştı.

  • Reklam
KKTC'nin turizmde hedefi belli oldu
15 Eylül 2021 - 20:26
Reklam
2014-2020 yıllarında NTL kış programları ile yaklaşık 400 bin misafirin KKTC'yi ziyaret ettiğini açıklayan Ataoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle 2019-2020 için satılmış 85 bin rezervasyonun 43 bin 419'unun iptal olduğunu belirtti.

2012-2014 yıllarında NTL kış operasyonunun sadece Kıbrıs Rum kesiminde yapıldığını belirten, 2014 yılında talepleri üzerine Kuzey Kıbrıs operasyonunun başladığını ve Güney Kıbrıs'ın iptal edildiğini söyleyen Ataoğlu 2014 yılında 53 bin 236 misafir ile NTL'nin Kuzey Kıbrıs kış operasyonunun başladığını belirtti. NTL kış programlarıyla 16 Avrupa ülkesinden gelen 50 yaş üstü misafirlere hitap edildiğini belirten Ataoğlu şöyle devam etti:


''Kış operasyonları yüksek sezon dışındaki Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs aylarında gerçekleşmektedir. Bu dönemde ağırlıklı 3 ve 4 yıldızlı oteller olmak üzere 36 otel, 80 otobüs, 50 rehber ve 25 restoran kullanılmaktadır. Ülke turizminin 12 aya yayılması konusundaki çalışmaları yıllardır hayat bulamadı. Ülkemizin iklim koşulları bizlere turizm faaliyetlerinin 12 aya yayılması konusunda büyük bir avantajdı. Ancak 12 aya yayılan turizm faaliyetleri sadece lafta kaldı. Bugüne kadar hayata geçirilemedi. Ülke turizmini sadece 3 aylık yaz dönemine mahkum bırakılmıştı. Bunun müjdesini vermekten büyük bir heyecan duyuyorum çünkü artık ülkemiz 12 ay boyunca misafir ağırlayacak organizasyonlarla tanışıyor. Kış programında KKTC'nin en kuzeyinden en güneyine, en batısından, en doğusuna bütün bölgelerinin ziyaret edildiği, şehirler ve beldeler olmak üzere 25 alan programda yer almaktadır. Ülkenin açık olan bütün tarihi ve kültürel yerleri programa dahil edilmiştir. Toplamda 1300 kilometrelik ziyaret rotası 7 günde tamamlanmaktadır. Turistler daha sonra 7 gecelik otel tatiline devam etmektedirler.''


Kış turizminin sektöre yansımasını da değinen Ataoğlu, konaklamayla ilgili KKTC'de faaliyet gösteren Girne, Alsancak, Lapta, Gazimağusa ve Bafra bölgesindeki 3, 4 ve 5 yıldızlı 36 otel ile yarım pansiyon şeklinde çalışıldığını, yılda yaklaşık 500 bin geceleme yapıldığını açıkladı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum