Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

KKTC'ye seyahat edecekler için yeni kurallar açıklandı

KKTC Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından yeni kararlar alındı.

  • Reklam
KKTC'ye seyahat edecekler için yeni kurallar açıklandı
03 Ocak 2022 - 18:46
Reklam
Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan yeni kararlara göre Covid-19 geçiren kişiler daha önce 120 gün aşılı sayılırken, 4 Ocak’tan itibaren 90 gün aşılı sayılacak.

Hastalığı geçirmiş kişilerin 180 güne kadar aşılı kişi olarak değerlendirilmeye devam edileceği kararlara göre 04.01.2022 tarihinden itibaren hastalığı geçirmiş kişiler 90 güne kadar aşılı kişi olarak değerlendirilecekler.


Bununla birlikte eylem, miting ve benzeri organizasyonların kapalı alanlarda düzenlenmesi halinde, her 3m2’ye bir kişi düşecek şekilde kişi alınması, aşısız kişiler son 72 saatlik negatif PCR/ son 48 saatlik negatif antijen testlerini ibraz etmeleri, maske zorunlu hale getirilirken düzenlenecek organizasyonların yemekli/kokteyli olması halinde kişilerin aşılı/aşısız olmaları farketmeksizin kişiler son 72 saatlik negatif PCR/ son 48 saatlik negatif antijen testlerini ibraz edecekler. Açık alanlarda düzenlenecek organizasyonlarda ise sosyal mesafe kuralları gözetilerek gerçekleştirilecek ve  maske zorunlu olacak. Yakın temaslılar son temas tarihine göre aşılı ise 7 gün, aşısız ise 10 gün boyunca karantinada kalacaklar.


KKTC'ye girişlerde seyahatten önceki son 72 saat içinde Güvende Kal Uygulaması veya www.guvendekalkktc.com web sitesindeki KKTC’ye giriş formu bölümünden Dijital Seyehat Belgesi oluşturması gerekecek. Bununla birlikte akıllı cihazı olanlar, Apple Store veya Android Market’ten Güvende Kal uygulamasını akıllı cihazlarına indirerek, uygulama içerisinde yer alan KKTC’ye Giriş Formu adımından Dijital Seyahat Belgesini oluşturmaları zorunlu olurken akıllı cihazı olmayanların ise www.guvendekalkktc.com adresinden Dijital Seyahat Belgesini dolduracak ve soldurulan formu dijital veya çıktı olarak yanlarında bulunduracaklar. Ülkeye giriş kurallarına göre, karantinaya girmesi gereken kişiler Güvende Kal uygulamasında yer alan Bileklik İşlemleri adımından Dijital Seyahat Belgesini oluşturacaklar. 12 yaş altı hariç kişilerin bu kapasama dahil olamdığı kararlara göre ayrıca dijital seyahat belgesi içerisinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları HES kodlarını giriş yaparak dijital aşı belgelerini ve PCR test sonuçlarını otomatik olarak form içerisine yükleyebilecekler.Ülkelerin renk kodları ile ilgili güncel tablo ve giriş kriterlerinin de yayınlandığı kararlarda İngiltere kırmızı listede kalmaya devam ederken, Türkiye'nin de bulunduğu Turuncu Liste'de yer alan ülkelerden KKTC'ye giriş şartları şu şekilde belirlendi:

Aşılı veya Hastalığı Geçirmiş
Yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu. Karantinasız giriş
Aşısız
Yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu. 5 Gün karantina. Karantina sonunda Covid-19 testi alınacaktır.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum