Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Konaklama tesisleri sürdürülebilir oluyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Sürdürülebilir Turizm programıyla 2030 yılına kadar tüm konaklama tesislerinin sürdürülebilir turizm standartlarını karşılamasını hedefleniyor.

  • Reklam
Konaklama tesisleri sürdürülebilir oluyor
05 Temmuz 2022 - 02:11
Reklam
TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu 2022 etkinliklerinin ilki olan Sürdürülebilir Turizm ve Döngüsel Ekonomi etkinliğinde bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı ile Küresel Sürdürülebilirlik Turizm Konseyi arasında Sürdürülebilir Turizm programı ismiyle üç yıllık bir sözleşme imzaladıklarını belirtti.

Bu programla konaklama tesisleri, tur operatörleri ve destinasyonlar için sürdürülebilir turizm kriterleri geliştirildiğini kaydeden Alpaslan şunları söyledi:


''Birinci aşamasını 2023’te ikinci aşamasını 2025 ve son aşamasını 2030 yılında tamamlayarak kademeli bir şekilde tüm konaklama tesislerimizin sürdürülebilir turizm standartlarını karşılamasını hedefliyoruz. Bununla birlikte seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, aşılama gibi gelişmeler turizm sektörüne olumlu yansıdı. Ocak 2022’de turist sayısı bir önceki yıla göre 18 milyon artış gösterdi. Rusya, Ukrayna savaşı sektörde yeni bir risk faktörü olarak ortaya çıktı. Savaşın uzaması durumunda 2022 yılında küresel olarak 14 milyar dolarlık bir kayıp bekleniyor. Bu sorunların aşılması durumunda gerçekleşmesi beklenen turizm patlaması ise beraberinde sürdürülebilirlik ile ilgili bazı riskleri getiriyor. Bu çerçevede sürdürülebilir destinasyonlar, yeşil dönüşüm ve döngüsel ekonomi gibi kavramlar, turizm sektörünün de hızla gündemine girmeye başladı.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum